Plastyka uszu

Plastyka małżowin usznych

Otoplastyka przywraca harmonijny i proporcjonalny wygląd zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Plastyka odstających uszu, jako jedna z niewielu operacji plastycznych, jest bowiem odpowiednia dla Pacjentów w każdym wieku. Dr Szymon Kołacz, dzięki bogatemu doświadczeniu, wiedzy medycznej, ale także wyjątkowemu poczuciu estetyki i dbałości o szczegóły, może sprawić, że efekty operacji plastycznej uszu będą udane.

Dla kogo?

Plastyka odstających małżowin usznych jest stosunkowo prostą procedurą, która jest odpowiednia dla dorosłych oraz dzieci od sześciu lat, o ile uszy są już w pełni dojrzałe. Ważne jest, aby dzieci poddawane tej procedurze, mogły wykonywać instrukcje lekarza i nie czuły większych obaw w związku z operacją. Dorośli, którzy chcą się poddać operacji otoplastyki powinni być zdrowi i mieć realistyczne oczekiwania, co do jej efektów.

Otoplastyka może poprawić następujące niedoskonałości uszu:

  • Nieproporcjonalność w stosunku do głowy i twarzy
  • Odstające uszy
  • Asymetryczność pod względem wielkości, kształtu lub położenia
  • Uszy spiczaste
  • Brak pożądanych efektów po poprzedniej operacji uszu

 

Przed operacją otoplastyki

Wstępna konsultacja to ważne spotkanie, szczególnie jeśli to dziecko ma być poddane procedurze. Istotne jest tu bowiem nawiązanie relacji z lekarzem, a także zrozumienie czego dziecko może się spodziewać po zabiegu. Jeśli to możliwe, oboje rodziców powinno uczestniczyć w konsultacjach, aby pomóc przygotować się dziecku do procedury i zapewnić mu bezpieczne gojenie. Zarówno rodzice, jak i dziecko, będą mieli okazję do zadawania pytań, aby każdy czuł się komfortowo z podjętą decyzją.

Jak wygląda operacja plastyki uszu?

Plastykę odstających małżowin usznych wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. U Pacjentów dorosłych stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe, a u dzieci – znieczulenie miejscowe lub ogólne. Nacięcia wykonuje się  za uchem, dzięki czemu można usunąć nadmiar chrząstki (jeżeli jest taka konieczność) i założyć szwy modelujące. Dzięki temu blizny są prawie niewidoczne. Operacja trwa około godziny, a Pacjent prawie od razu może wrócić do domu. Szwy są zdejmowane na 7 dobę po zabiegu.

Powrót do zdrowia

Po operacji uszy owija się specjalnym opatrunkiem, aby utrzymać je w odpowiedniej pozycji. Po zdjęciu opatrunku przez okres 6 miesięcy na noc należy nosić specjalną opaskę. Plastyka uszu wiąże się zazwyczaj z niewielkim dyskomfortem i bólem – dorośli Pacjenci wracają do codziennych zajęć już po tygodniu. Dzieci wymagają zazwyczaj nieco dłuższej rekonwalescencji – ok. 2 tygodni. Wyniki otoplastyki są trwałe.

Plastyka uszu to w miarę prosty, ale dla wielu Pacjentów bardzo znaczący zabieg. Może zdecydowanie wpłynąć na jakość życia i pewność siebie, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych przez dr Szymon Kołacz z siedzibą we Wrocławiu, dla celów kontaktowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.