Ginekomastia

Ginekomastia

Ginekomastia jest wynikiem nadmiernego rozwoju jednej lub obu piersi u chłopców i mężczyzn. Zazwyczaj jest to efekt wahań hormonalnych w okresie dojrzewania, a zmiany ustępują samoczynnie z upływem czasu. Ginekomastię mogą również powodować:

  • Niektóre leki na receptę
  • Sterydy anaboliczne
  • Choroba wątroby lub nerek
  • Zażywanie narkotyków
  • Uraz klatki piersiowej
  • Otyłość
  • Niektóre rodzaje raka

Rozpoznanie przyczyny ginekomastii jest kluczowe, ponieważ często jej wyeliminowanie może rozwiązać problem bez konieczności operacji. Dotyczy to np. leków – zaprzestanie ich przyjmowania zazwyczaj odwraca niepożądany efekt. Przy stawianiu diagnozy lekarz powinien również określić, czy nadmiar tkanki jest gruczołowy czy tłuszczowy, ponieważ metody leczenia mogą być różne dla obu.

Warto wiedzieć, że ginekomastia nie jest rzadką przypadłością. Nie zmienia to faktu, że jej skutki mogą być bardzo dotkliwe: od wpływu na osobiste relacje, po unikanie miejsc publicznych, takich jak basen czy plaża. Na szczęście istnieje procedura chirurgiczna, która odwraca objawy ginekomastii, dając, w większości przypadków, trwałe efekty.

Dla kogo?

Dla mężczyzn, u których ginekomastia nie ustępuje samodzielnie, mimo upływu czasu i wyeliminowaniu ewentualnych przyczyn (np. leki). Ważne jest też potwierdzenie lekarza, że nie można jej leczyć metodami niechirurgicznymi.

Przed operacją

Wstępna konsultacja z chirurgiem plastycznym to kluczowe spotkanie, podczas którego lekarz dokładnie ocenia aktualny stan zdrowia i schorzenia Pacjenta.  W atmosferze zaufania i zrozumienia, Pacjent może podzielić się swoimi obawami i wątpliwościami, związanymi z planowaną operacją. Powinien on opuścić gabinet lekarski z pełną wiedzą na temat zabiegu, jego efektów oraz procesu powrotu do zdrowia.

Metody wykonywania operacji ginekomastii

Metody, za pomocą których dr Szymon Kołacz wykonuje operację redukcji piersi u mężczyzn :

Liposukcja
Liposukcję wykonuje się w sytuacji, kiedy przyczyną powiększenia piersi jest głównie tkanka tłuszczową. Procedura ta polega na wprowadzeniu niewielkiej kaniuli bezpośrednio do tkanki piersi i odessaniu niepożądanych komórek tłuszczowych. Techniki liposukcji są różne, a lekarz dostosowuje je w zależności od potrzeb i pożądanych przez Pacjenta efektów. Liposukcja pozwala na odpowiednie wyrzeźbienie klatki piersiowej i dopasowanie jej do proporcji reszty ciała. Końcowy wynik operacji ginekomastii za pomocą liposukcji jest naturalny, długotrwały i pozostawia prawie niewidoczne blizny.

Chirurgiczne wycięcie
Metodę stosuje się, kiedy wskazane jest usunięcie tkanki gruczołowej. Podczas operacji ginekomastii tą metodą lekarz wykonuje nacięcia w okolicach otoczki lub w naturalnych fałdach skóry pod spodem piersi. Właściwe nacięcie zależy w dużej mierze od ilości tkanki i skóry, które należy usunąć. Dzięki doświadczeniu chirurga plastycznego, widoczne  blizny po zabiegu będą minimalne.

Procedura łączona
U niektórych mężczyzn najlepsze efekty można osiągnąć dzięki połączeniu liposukcji i wycięcia chirurgicznego. Zazwyczaj taka procedura rozpoczyna się od chirurgicznego wycięcia tkanki i skóry, a następnie za pomocą liposukcji usuwa się niechciane złogi tłuszczu i rzeźbi pożądany kształt klatki piersiowej. Te same nacięcia są wykorzystywane do obu procedur, więc nie ma ryzyka dodatkowych blizn.

Jak wygląda procedura przy ginekomastii?

Zabieg redukcji piersi wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu miejscowym. Operacja zazwyczaj zajmuje godzinę lub dwie, w zależności od ilości korekty, która zostanie wykonana. Następnie Pacjent zostaje przeniesiony na salę pooperacyjną, na której personel medyczny czuwa nad bezpiecznym wybudzeniem ze znieczulenia. Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj ok. 1 doby lub mniej.

Powrót do zdrowia

Zwykle po operacji redukcji piersi występuje obrzęk i dyskomfort, który można zmniejszyć za pomocą leków doustnych. Pacjent wraca do codziennej aktywności w ciągu tygodnia lub dwóch, choć blizny mogą być widoczne jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy. To czasem powstrzymuje Pacjentów przed niektórymi aktywnościami, takimi jak korzystanie z basenu lub plaży. Ważne jest również zabezpieczenie nacięć przed promieniami UV, ponieważ ekspozycja na słońce może opóźnić proces gojenia. Po zabiegu operacyjnym zalecana jest kamizelka  uciskowa na okres 1 miesiąca.

Ginekomastia może być stanem psychologicznie szkodliwym, który wpływa na pewność siebie i osobiste relacje. Operacja redukcji piersi, dostosowana do indywidualnych potrzeb, może być sposobem na przywrócenie bardziej „męskiego” wyglądu, a tym samym poczucia własnej wartości.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych przez dr Szymon Kołacz z siedzibą we Wrocławiu, dla celów kontaktowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.