Dla kogo rekonstrukcja piersi?
Rekonstrukcja piersi skierowana jest do Pacjentek, które:
- Są gotowe, aby przejść do kolejnego etapu leczenia po przebytej mastektomii
- Zakończyły leczenie lub są w jego trakcie, ale nie jest ono przeciwwskazaniem do rekonstrukcji
- Nie mają innych schorzeń, które mogą być przeciwwskazaniem do bezpiecznej operacji
- Chcą poprawić swój wygląd i uzyskać symetrię biustu
- Chcą czuć się pewnie w stroju kąpielowym i w każdym innym rodzaju ubrań
- Chcą czuć się kobieco i pewnie w każdej sytuacji
Podczas konsultacji będzie można omówić wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu, pożądany efekt oraz zaplanować cały plan rekonstrukcji. Przed zabiegiem operacyjnym niezbędne jest zaprzestanie palenia papierosów na co najmniej 30 dni.
Kiedy najlepiej wykonać rekonstrukcję piersi?
Rekonstrukcja piersi może być wykonana na różnych etapach procesu leczenia:
- Podczas zabiegu mastektomii – tzw. rekonstrukcja jednoczasowa
- Kilka miesięcy lub kilka lat po mastektomii – tzw. rekonstrukcja odroczona
Operacja rekonstrukcji piersi może być wykonana jednoetapowo lub wieloetapowo. Zależy to od wielu czynników, które będą omówione podczas konsultacji. Ważne jest również to, czy pacjentka będzie poddawana chemioterapii lub radioterapii.
Aby podjąć odpowiednią decyzję konieczny jest kontakt z chirurgiem plastycznym, jeszcze przed operacją mastektomii. Bardzo ważne na tym etapie jest pełne zaufanie do lekarza, budowane dzięki obustronnej współpracy, szczerości i życzliwości. W takich warunkach Pacjentka może spokojnie wracać do zdrowia, a także planować kolejne etapy rekonstrukcji zgodnie z jej realnymi oczekiwaniami.
Jak wygląda operacja rekonstrukcji piersi?
Rekonstrukcja piersi wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wytworzeniu wyniosłości piersiowej. W przypadku rekonstrukcji jednoetapowej implanty umieszczane są od razu podczas operacji mastektomii. W rekonstrukcji dwuetapowej, w pierwszej kolejności w umieszcza się tzw. ekspander (często już w trakcie mastektomii) wypełniany solą fizjologiczną, który zastępuje się później implantem (drugi etap).
W przypadku rekonstrukcji odroczonych (po zabiegu mastektomii), gdy Pacjentka nie ma wystarczającej ilości skóry i tkanki, aby pomieścić implant, rozwiązaniem może być procedura przy użyciu ekspandera piersiowego lub płata tkankowego.
Wszczepienie ekspandera piersiowego i jego stopniowe wypełnianie sola fizjologiczna, powoduje rozciągnięcie skóry i wytworzenie loży, w której bezpiecznie będzie można umiejscowić docelowy implant piersiowy.
Inna metoda to plastyka płatowa polegająca na przesunięciu skóry i mięśnia z innej części ciała np. z pleców – mięśnia najszerszego grzbietu, w celu pokrycia implantu piersiowego.
Kolejnym sposobem rekonstrukcji piersi jest rekonstrukcja tylko przy użyciu własnych tkanek. Ma to niewątpliwą zaletę iż rekonstruowana wyniosłość piersiowa jest bardziej naturalna w dotyku, a jej wielkość i kształt zmieniają się proporcjonalnie do naszego ciała. Najczęściej wykorzystywaną metodą w tym przypadku jest płat uszypułowany płat TRAM z podbrzusza lub wolny płat DIEP z tej samej okolicy, gdzie naczynia krwionośne zespalane są przy użyciu technik mikrochirurgicznych. Dodatkowym efektem zabiegu jest jednoczasowo przeprowadzona plastyka powłok brzucha.
Metodą dająca bardzo dobre efekty, ale czasochłonną jest rekonstrukcja piersi przy użyciu przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej. Jest to procedura wieloetapowa, bezpieczna i nieobciążająca organizmu. Rekonstruowana pierś jest naturalna, miękka w dotyku i zmieniająca się w miarę upływu czasu proporcjonalnie do naszego ciała. Dodatkowym efektem jest pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej z innych okolic ciała.
Rekonstrukcja brodawki piersiowej
Po zakończonej rekonstrukcji piersi lub w skutek zabiegów operacyjnych, istnieje możliwość rekonstrukcji brodawki piersiowej. Jest to krótki zabieg operacyjny najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania operacji nie przekracza 20-30 minut. Rekonstrukcja brodawki piersiowej polega na wykonaniu miejscowej plastyki tkanek, umożliwiając ich uformowanie tak, aby była rekonstruowana brodawka była jak najbardziej zbliżona do brodawki przeciwległej oraz położona na tej samej wysokości. Zdjęcie szwów następuje po około 10-14 dniach od zabiegu. Dolegliwości bólowe po zabiegu rekonstrukcji brodawki piersiowej są bardzo małe lub nie ma ich wcale.
Powrót do zdrowia po rekonstrukcji piersi
W zależności od tego jak i w którym momencie rekonstrukcja piersi zostanie wykonana, Pacjentka spędzi w szpitalu jedną lub dwie doby. W przypadku rekonstrukcji piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej, możliwe jest wykonanie zabiegu bez konieczności pozostawania na noc w szpitalu. Większość Pacjentek powraca do codziennych zajęć w ciągu 2-3 dni. Bardziej intensywna aktywność fizyczna jest wskazana dopiero po wygojeniu ran, zarówno na piersiach, jak i w miejscach, z których był pobierany płat tkankowy do rekonstrukcji. Dyskomfort i ból są łagodzone za pomocą doustnych leków przeciwbólowych.
Rekonstrukcja piersi jest ważnym elementem w procesie walki z nowotworem piersi. Warto umówić się na konsultację jak najszybciej, aby uzyskać na ten temat jak najwięcej informacji.
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej – Oddział Chirurgii Plastycznej
ul. Fieldorfa 2,
54-049 Wrocław
tel: 71 306 46 83