Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi

Chirurgiczna rekonstrukcja piersi to zabieg operacyjny, który zawsze jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz protokołów leczenia Pacjentki. Jest procesem wieloetapowym, dlatego tak ważna jest tu otwartość chirurga plastycznego na współpracę z zespołem onkologicznym oraz Pacjentem. Jeśli tylko jest to jest możliwe planowanie rekonstrukcji piersi powinno się odbyć jeszcze przed  poddaniem się mastektomii.

Dla kogo?

Procedura rekonstrukcji piersi skierowana jest do Pacjentek, które:

  • Są gotowe, aby przejść do kolejnego etapu leczenia po przebytej mastektomii
  • Zakończyły leczenie lub są w jego trakcie, ale nie jest ono przeciwwskazaniem do rekonstrukcji
  • Nie mają innych schorzeń, które mogą być przeciwwskazaniem do bezpiecznej operacji
  • Chcą poprawić swój wygląd i uzyskać symetrię biustu
  • Chcą czuć się pewnie w stroju kąpielowym i w każdym innym rodzaju ubrań
  • Chcą czuć się kobieco i pewnie w każdej sytuacji

Podczas konsultacji będzie można omówić wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu, pożądany efekt oraz zaplanować cały plan rekonstrukcji. Przed zabiegiem operacyjnym niezbędne jest zaprzestanie palenia papierosów na co najmniej 30 dni.

Kiedy najlepiej wykonać rekonstrukcję piersi?

Rekonstrukcja piersi może być wykonana na różnych etapach procesu leczenia:

  • Podczas zabiegu mastektomii – tzw. rekonstrukcja jednoczasowa
  • Kilka miesięcy lub kilka lat po mastektomii – tzw. rekonstrukcja odroczona

Operacja może być wykonana jednoetapowo lub wieloetapowo. Zależy to od wielu czynników, które będą omówione podczas konsultacji.  Ważne jest również to, czy pacjentka będzie poddawana chemioterapii lub radioterapii.

Aby podjąć odpowiednią decyzję konieczny jest kontakt z chirurgiem plastycznym, jeszcze przed operacją mastektomii. Bardzo ważne na tym etapie jest pełne zaufanie do lekarza, budowane dzięki obustronnej współpracy, szczerości i życzliwości. W takich warunkach Pacjentka może spokojnie wracać do zdrowia, a także planować kolejne etapy rekonstrukcji zgodnie z jej realnymi oczekiwaniami.

Jak wygląda procedura rekonstrukcji piersi?

Rekonstrukcja piersi wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wytworzeniu wyniosłości piersiowej. W przypadku rekonstrukcji jednoetapowej implanty umieszczane są od razu podczas operacji mastektomii. W rekonstrukcji dwuetapowej, w pierwszej kolejności w umieszcza się tzw. ekspander (często już w trakcie mastektomii) wypełniany solą fizjologiczną, który zastępuje się później implantem (drugi etap).

W przypadku rekonstrukcji odroczonych  (po zabiegu mastektomii), gdy Pacjentka nie ma wystarczającej ilości skóry i tkanki, aby pomieścić implant, rozwiązaniem może być procedura przy użyciu ekspandera piersiowego lub płata tkankowego.

Wszczepienie ekspandera tkankowego i jego kolejne wypełnianie sola fizjologiczna, powoduje rozciągnięcie skory i wytworzenie loży w której bezpiecznie będzie można umiejscowić docelowy implant piersiowy. Inna metoda jest tzw. plastyka płatowa polegająca na przesunięciu skóry i mięśnia z innej części ciała np. z pleców mięśnia najszerszego grzbietu, w celu pokrycia implantu piersiowego.

Inny sposobem rekonstrukcji piersi jest rekonstrukcja tylko przy użyciu własnych tkanek. Ma to niewątpliwą zaletę iż rekonstruowana wyniosłość piersiowa jest bardziej naturalna w dotyku, a jej wielkość i kształt zmieniają się proporcjonalnie do naszego ciała. Najczęściej wykorzystywaną metodą w tym przypadku jest płat uszypułowany płat TRAM z podbrzusza lub wolny płat DIEP z tej samej okolicy gdzie naczynia krwionośne  zespalane są przy użyciu technik mikrochirurgicznych. Dodatkowym efektem zabiegu jest jednoczasowo przeprowadzona plastyka powłok brzucha.

Metodą dająca bardzo dobre efekty, ale czasochłonną jest rekonstrukcja wyniosłości piersiowej przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej. Jest to procedura wieloetapowa, bezpieczna i nieobciążająca organizmu. Rekonstruowana wyniosłość piersiowa jest naturalna, miękka w dotyku i zmieniająca się w miarę upływu czasu proporcjonalnie do naszego ciała. Dodatkowym efektem jest pozbycie się zbędnej  tkanki tłuszczowej z innych okolic ciała.

Powrót do zdrowia

W zależności od tego jak i w którym momencie rekonstrukcja piersi zostanie wykonana, Pacjentka spędzi w szpitalu jedną lub dwie doby. Proces powrotu do zdrowia jest zazwyczaj nieco dłuższy, niż w przypadku innych zabiegów chirurgicznych. Większość Pacjentek powraca do codziennych zajęć w ciągu ok. 2 tygodni. Bardziej intensywna aktywność fizyczna jest wskazana dopiero po wygojeniu ran, zarówno na piersiach, jak i w miejscach, z których był pobierany płat tkankowy do rekonstrukcji. Dyskomfort i ból są łagodzone za pomocą doustnych leków przeciwbólowych.

Rekonstrukcja piersi jest ważnym elementem w procesie walki z nowotworem piersi. Warto umówić się na konsultację jak najszybciej, aby uzyskać na ten temat jak najwięcej informacji.

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej – Oddział Chirurgii Plastycznej
ul. Fieldorfa 2,
54-049 Wrocław
tel: 71 306 46 83

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych przez dr Szymon Kołacz z siedzibą we Wrocławiu, dla celów kontaktowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.