Plastyka brzucha

Plastyka powłok brzucha – abdominoplastyka

Powody, dla których Pacjenci biorą pod uwagę operację plastyczną powłok brzusznych są różne. Do najczęstszych należą:

  • Rozciągnięte, wiotkie fałdy brzucha oraz rozstępy po ciąży, których trudno się pozbyć za pomocą diety, ćwiczeń fizycznych i innych zabiegów kosmetycznych
  • Znaczna utrata wagi i „brak dopasowania” skóry do nowej sylwetki

Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od powodów i motywacji, plastyka brzucha przychodzi Pacjentom z pomocą. Łącząc nowoczesne technologie i doświadczenie lekarza, operacja abdominoplastyki może przynieść wymarzone efekty. Lekarz usunie nadmiar luźnej skóry, a Pacjent zyska napiętą skórę i gładki, płaski brzuch. Wykonując jednocześnie zabieg liposukcji chirurg plastyczny pozbędzie się tkanki tłuszczowej i wyrzeźbi kształtny, naturalny brzuch i talię. Może też zmienić położenie pępka, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dla kogo?

Plastyka brzucha jest skierowana do osób, których dotyczą następujące problemy:

  • rozejście się mięśni brzucha w wyniku ciąży lub przyrostu masy ciała
  • złogi tkanki tłuszczowej na brzuchu, które nie reagują na wysiłek fizyczny lub dietę
  • luźna, zwisająca skóra po ciąży lub znacznej  utracie wagi
  • pojawienie się rozstępów między pępkiem a linią łonową

Stan zdrowia Pacjentów decydujących się na abdominoplastykę powinien być co najmniej dobry. Ważne jest również zaangażowanie Pacjenta w proces powrotu do zdrowia, gotowość przestrzegania zaleceń lekarskich (w tym np. rzucenie palenia) i utrzymanie stabilnej wagi po operacji (plastyka brzucha nie jest zabiegiem odchudzającym). Ten zabieg operacyjny najlepiej wykonać po urodzeniu ostatniego dziecka, gdyż ponowne zajście w ciążę może zmienić efekt operacji.

Plastyka brzucha – przed operacją

W trakcie wstępnej konsultacji lekarz omówi z Pacjentem planowaną operację i jej rezultaty, po to, aby Pacjent mógł podjąć ostateczną decyzję. To również idealny moment na zadanie wszelkich pytań i udzielenie na nie szczegółowych odpowiedzi. Konsultacja służy również zapoznaniu się z historią medyczną Pacjenta, dzięki czemu lekarz ma pewność, że operację można wykonać bezpiecznie, bez zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Palacze powinni wiedzieć, że nikotyna może powodować powikłania pooperacyjne, dlatego lekarz zaleci jej odstawienie na kilka tygodni przed planowaną operacją.

Pacjent powinien zakończyć wstępną konsultację z poczuciem, że uzyskał wszelkie niezbędne informacje na temat odpowiedniego przygotowania się do operacji abdominoplastyki, jej przebiegu i okresu rekonwalescencji. Musi mieć też pewność, że plastyka brzucha to procedura, która w pełni spełni jego oczekiwania, co do wyglądu, po zakończonym leczeniu.

Rodzaje procedur abdominoplastyki

Chirurg plastyczny dostosuje rodzaj procedury do zakresu i poziomu wymaganej korekty brzucha, oczekiwań Pacjenta oraz jego bezpieczeństwa w trakcie trwania operacji. Lekarz może wybierać pośród następujących opcji:

Tradycyjna (pełna) plastyka powłok brzucha
Jest to najczęściej wykonywany rodzaj abdominoplastyki, obejmujący cięcie, które przebiega tuż pod linią majtek, pomiędzy kościami biodrowymi. Dzięki takiemu przedłużonemu nacięciu chirurg może wyprofilować  mięśnie brzucha i usunąć nadmiar skóry. Podczas zabiegu można wykonać odsysanie tłuszczu (liposukcję), aby jeszcze bardzie wygładzić i wyrzeźbić brzuch. Zazwyczaj zmienia się także położenie pępka, przez co zyskuje się bardziej naturalny efekt.

Mała plastyka brzucha (miniabdominoplastyka)
To plastyka brzucha z ograniczonym, mniejszym nacięciem,  która może być zalecana Pacjentom, których brzuch wymaga korekty jedynie poniżej pępka.  Nacięcie wykonuje się pod linią majtek, poniżej spojenia łonowego, ale zwykle jest znacznie krótsze niż w przypadku tradycyjnej abdominoplastyki. Nadmiar skóry jest wycinany, a mięśnie brzucha modelowane tak, aby usunąć „wybrzuszenie” i stworzyć bardziej płaski środek brzucha. W tym przypadku pępek zwykle nie wymaga zmiany położenia.

Plastyka brzucha „fleur de lis”
Tego typu plastyka brzucha jest zwykle zarezerwowana dla pacjentów poddanych wcześniej operacji bariatrycznej, u których znaczna ilość zbędnej skóry wpływa na pozytywny efekt odchudzania. Procedura łączy poziome nacięcie całego brzucha, z prostopadłym nacięciem biegnącym do środka tułowia. Dodatkowe nacięcie pozwala usunąć większą ilość skóry, zarówno ze środkowej części brzucha, jak i jego boków. Konieczna może być również zmiana położenia pępka, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt.

Plastyka brzucha „okrężna”
Ta procedura przynosi największe efekty i możliwości korekcji Pacjentom po operacji bariatrycznej. Jest przeznaczona dla tych osób, które zrzuciły 40 kg lub więcej, i mają ogromne ilości luźnej skóry wokół tułowia. Oprócz wyprofilowania brzucha, zabieg ten pozwala na usunięcie zbędnej skóry wokół bioder, boków i pośladków. Jak sama nazwa wskazuje – nacięcie przebiega całkowicie wokół środka ciała, pozwalając uzyskać spektakularne, trójwymiarowe wyniki.

Jak wygląda operacja abdominoplastyki?

Zazwyczaj operację abdominoplastyki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, co wymaga co najmniej jednej nocy spędzonej w szpitalu. Dzięki temu Pacjent ma zapewnioną profesjonalną opiekę. Takie postępowanie medyczne minimalizuje również ryzyko ewentualnych komplikacji pooperacyjnych.  Operacja trwa od dwóch do czterech godzin, w zależności od tego, jak duży obszar wymaga korekty. Rany są zamykane przy użyciu szwów rozpuszczalnych. W zależności od rodzaju zabiegu zakłada się dreny na okres 1-3 dni.

Powrót do zdrowia

Powrót do zdrowia jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku innych tego typu zabiegów. Większość pacjentów powraca do regularnej aktywności w ciągu 3-4 tygodni. Do sześciu tygodni po zabiegu pacjent powinien unikać forsownych ćwiczeń i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Po zakończeniu rekonwalescencji  Pacjent może cieszyć się trwałymi efektami operacji – płaskim, ujędrnionym brzuchem. Warunkiem jest jednak utrzymanie stałej wagi ciała.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych przez dr Szymon Kołacz z siedzibą we Wrocławiu, dla celów kontaktowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.