Powiększenie piersi

Powiększenie piersi

Powiększenie piersi to procedura pomocna w sytuacji, kiedy Pacjentka jest niezadowolona ze swojego biustu z powodu rozmiaru, kształtu lub braku symetrii. Dzięki indywidualnemu podejściu, a także stosowaniu implantów o różnych rozmiarach i kształtach, istnieje możliwość uzyskania naturalnego i pięknego efektu.

Mając na uwadze, że każdy ma inne cele estetyczne, podczas konsultacji będzie można omówić swoje oczekiwania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości, aby zapewnić jak najlepszy wynik operacji.  W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów powiększania piersi, stosuje się różne techniki operacyjne zawsze dostosowane do indywidualnych preferencji i proporcji Pacjentki. Jedną z nich jest metoda „Dual-plane”, dzięki której osiąga się bardziej naturalne kształty. Polega ona na umiejscowieniu implantu częściowo pod gruczołem piersiowym i pod mięśniem piersiowym większym.

Dla kogo?

Powiększanie piersi to zabieg, który można wykonać u zdrowych pełnoletnich osób. Jest skierowany do kobiet, które chcą zwiększyć swój rozmiar lub zmienić kształt piersi. Procedura jest odpowiednia dla Pacjentek, które:

  • są zdrowe, nie są w ciąży i nie karmią piersią
  • mają realne oczekiwania
  • piersi są już całkowicie rozwinięte
  • mają zbyt małe piersi w stosunku do reszty ciała
  • mają piersi asymetryczne, o różnych rozmiarach i kształtach
  • utraciły objętość piersi po ciąży lub karmieniu piersią
  • mają niską samooceną ze względu na rozmiar biustu
  • unikają niektórych rodzajów ubrań, ze względu na małe piersi

Czego powiększenie piersi nie zrobi?

Dla przykładu powiększenie piersi nie naprawi bardzo opadających piersi. W takiej sytuacji należałoby w pierwszej kolejności wykonać zabiegu mastopeksji, czyli podniesienia piersi, i dopiero w drugim etapie wszczepić implant piersiowy celem zwiększenia objętości piersi.

Powiększenie piersi – przed operacją – jak się przygotować ?

W prawidłowym przebiegu całej procedury bardzo ważna jest współpraca i rozmowa z lekarzem. Jego zadaniem jest nie tylko wykonanie zabiegu, ale także pomoc i wsparcie Pacjentki w podjęciu jak najlepszych decyzji. Ten etap gwarantuje zadowolenie z efektu końcowego i poprawę jakości życia Pacjentki.

Wywiad przedoperacyjny to ważny element procedury.  Każde postępowanie chirurgiczne powinno być poprzedzone szczegółowym doprecyzowaniem stanu zdrowia, chorób współistniejących, przebytych zabiegów operacyjnych, przyjmowanych na stale leków, alergii, potrzeb i celów estetycznych, a także przyczyn dla których wykonywany jest zabieg.

Podczas wstępnych konsultacji zostaną omówione:

  • powody podjęcia decyzji o powiększeniu piersi
  • efekt, jaki Pacjentka chce uzyskać po zabiegu
  • historia medyczna, w celu potwierdzenia bezpieczeństwa wykonania zabiegu

To również czas na rozwianie wątpliwości, zadanie pytań i udzielenie na nie wyczerpujących odpowiedzi. Dzięki temu Pacjentka może poczuć się komfortowo i pewnie, przygotowując się do procedury.

Przed zabiegiem operacyjnym trzeba będzie:

  • zrobić badania laboratoryjne i obrazowe
  • unikać brania aspiryny i poszczególnych leków przeciwzapalnych gdyż mogą nasilać krwawienie
  • wziąć określone leki lub zmodyfikować dotychczas brane
  • zaprzestać palenia papierosów na co najmniej 30 dni.

Należy pamiętać, że tak jak każdy zabieg operacyjny, ten zabieg również jest obarczony ryzykiem powikłań. Dokładne powikłania i ryzyko wystąpienia omawiane są po zbadaniu pacjenta w trakcie konsultacji.

Typy i dobór implantów piersiowych

Implanty są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Dzięki temu można je dopasować do kształtu ciała każdej kobiety. Ich kształt może być okrągły lub anatomiczny (w kształcie łzy) a powierzchnia teksturowana lub gładka. Otoczone są powłoką silikonową i wypełnione żelem silikonowym.

Implanty piersi z solą fizjologiczną
Wypełnione sterylną słoną wodą. Jeśli powłoka implantu pęknie, implant piersiowy zapadnie się, a sól fizjologiczna zostanie wchłonięta i naturalnie wydalona przez organizm. Implanty piersi z solą fizjologiczną zapewniają jednolity kształt, jędrność i dotyk.

Silikonowe implanty piersi
Są wypełnione żelem silikonowym. Żel w dotyku bardziej przypomina naturalną tkankę piersi. Jeśli implant przecieka, żel może pozostać w skorupie implantu lub może przedostać się do kieszeni (torebki łącznotkankowej) wokół implantu piersi. Nieszczelny implant wypełniony żelem silikonowym nie zapadnie się, ale należy go wymienić lub usunąć. Jeśli wybierzesz implanty silikonowe, trzeba będzie regularnie odwiedzać swojego chirurga plastycznego, aby upewnić się, że implanty działają prawidłowo. Badanie USG lub MRI pozwala ocenić stan implantów piersi.

Implanty anatomiczne
Konsystencja żelu silikonowego wewnątrz implantu jest gęstsza i bardziej usieciowana, niż w przypadku tradycyjnych implantów z żelem silikonowym. Ma on predefiniowany kształt łezki przez co nadaje bardziej naturalny kontur piersi, ale za to z mniejszym uwypukleniem górnego bieguna piersi. Jeśli taki implant zrotuje się, to może to prowadzić do nietypowego wyglądu piersi, wymagającego osobnego zabiegu korygującego. Wszczepienie implantów anatomicznych wymaga nieco dłuższego nacięcia na skórze.

Okrągłe implanty piersi
Mają tendencję do sprawiania, że ​​piersi wydają się pełniejsze niż w przypadku implantów o anatomicznym kształcie. Wyższe opcje profili mogą zapewnić jeszcze większą projekcję. Ponieważ okrągłe implanty mają taki sam kształt na całej długości, nie ma obaw o to, że się zrotują.

Gładka powierzchnia implantu piersi
Mogą mieć wyczuwalne lub widoczne zmarszczki pod skórą oraz większe prawdopodobieństwo zmiany pozycji.

Teksturowane implanty piersi
Chropowata powierzchnia implantu powoduje zmniejszenie ryzyka rotacji implantu piersiowego, a teksturowanie ma pewną zaletę w zmniejszaniu ryzyka przykurczu torebki łącznotkankowej (blizny).

Należy pamiętać, że chłoniak anaplastyczny związany z implantem piersi (BIA-ALCL) występuje najczęściej u pacjentek, które mają implanty piersi z teksturowanymi powierzchniami

Niezależnie od tego, czy wybierzesz implanty solne, czy silikonowe, ważne jest, aby monitorować implanty piersi i przychodzić na regularne wizyty kontrolne.

Więcej o indywidulnym doborze implantów piersiowych:

https://drkolacz.com/piersi/dobor-implantow-piersiowych/

Różne techniki powiększenia piersi

Kolejny etap, czyli planowanie zabiegu, uwzględnia indywidualne wymagania i proporcje ciała Pacjentki. To również moment na wybór właściwej techniki operacyjnej, dostosowanej do konkretnych potrzeb, oraz wybór implantów.

Istnieją trzy opcje umieszczania implantów piersi:

  • pod gruczołem piersiowym powyżej powięzi i mięśni klatki piersiowej
  • pod powięzią mięśniowa
  • częściowo pod mięśniem piersiowym większym i gruczołem piersiowym– techniką dual-plane
Techniki powiększania piersi
Techniki powiększania piersi

Technika dual-plane:

Dual-plane to technika powiększania piersi, oparta na umiejętnym umiejscowieniu implantów zarówno pod mięśniem piersiowym większym, jak i częściowo pod gruczołem piersiowym. Dzięki temu podejściu osiągamy równowagę pomiędzy pełnością piersi a jej naturalną ruchomością. W zależności od budowy anatomicznej piersi i klatki piersiowej, wyróżniamy:

  • Dual-plane I – gdzie implant jest pokryty w około 80% mięśniem piersiowym większym
  • Dual-plane II – gdzie implant jest pokryty w około 60% mięśniem piersiowym większym
  • Dual-plane III gdzie większa część implantu pokryta jest gruczołem a tylko górny biegun implantu mięśniem piersiowym większym

Wybór techniki jest uzależniony od stopnia rozwoju piersi, jej opadania czy objętości w górnym biegunie. Technika ta jest także stosowana w przypadku implantów anatomicznym.

Technika podpowięziowa powiększenia piersi

Dzięki miękkim implantom piersiowym technika ta staje się coraz bardzie popularna. Implant jest tu umiejscowiony na mięśniu piersiowym większym pod jego powięzią i pod gruczołem piersiowym. Pozwala to na uniknięcie przecięcia części przyczepów mięśnia piersiowego (tak jak ma to miejsce w przypadku techniki dual-plane). Dodatkowymi zaletami są:

  • brak animacji (ruchomości) piersi podczas ćwiczeń
  • zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe pooperacyjne
  • małe ryzyko wystąpienia torebki łącznotkankowej
  • szybszy powrót do aktywności fizycznej
  • małe ryzyko wystąpienia „bottoming-out” (przesunięcia się na dół implantu) czy „double bubble deformity” (zaburzenia budowy dolnego bieguna piersi)

Metoda ta szczególnie jest polecana osobom aktywnie uprawiającym sport, po podniesieniu piersi, przy symetryzacji i rekonstrukcji piersi prepektoralnej, przy zabiegach naprawczych piersi z powodu animacji piersi czy korekcji piersi tubularnych.

Wybór metody ustalany jest przez lekarza indywidualnie dla każdej Pacjentki – w zależności od rodzaju i rozmiaru implantu oraz rozmiaru i kształtu ciała. Dzięki temu uzyskany efekt jest jak najbardziej naturalny.

Często zabieg wszczepienia implantów piersiowych łączy się z przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej (hybrydowe powiększenie piersi), aby uzyskać bardziej naturalny efekt. Często wskazane u szczupłych pacjentek, z asymetrią klatki piersiowej lub piersi oraz pragnących uzyskać bardziej naturalny wygląd, a jednocześnie niekwalifikujących się do powiększenia piersi tylko tkanką tłuszczową.

Nacięcia

Nacięcia na skórze wykonuje się w celu umieszczenia implantu, najczęściej w bruździe pod piersiowej, w okolicy otoczki lub pod pachą. Są one wykonywane w zmarszczkach skóry, a zamykane są  przy użyciu cienkich szwów, aby zminimalizować widoczne blizny po zabiegu. Blizny po zabiegu są krótkie, cienkie i linijne.

Jak wygląda procedura powiększenia piersi?

Powiększanie piersi jest najczęściej wykonywane w znieczuleniu ogólnym. W niektórych sytuacjach znieczulenie miejscowe z sedacja również jest brane przez pod uwagę. Lekarz przed zabiegiem omawia z Pacjentką obie opcje.

Po znieczuleniu wykonuje się nacięcie i umieszcza implant w odpowiedniej przestrzeni, zachowując jak najbardziej naturalny kształt piersi, a ranę zamyka ze szczególną dokładnością szwami rozpuszczalnymi, aby zminimalizować blizny pooperacyjne. Najczęściej nie ma potrzeby zostawienia drenu, a cały zabieg trwa około 60-90 minut. Na rany zakładane są specjalne opatrunki oraz biustonosz uciskowy poperacyjny z pasem stabilizującym od góry. W przypadki hybrydowego powiększenia piersi tkankę tłuszczową pobiera się z okolicy podbrzusza, ud lub boczków przez niewielkie nacięcie. Następnie po jej odpowiednim opracowaniu podaje się w zaplanowane okolice. Ze względu na niewielkie nacięcie do pobrania tkanki nie ma potrzeby zakładania w tym miejscu szwów. Noc spędza się w Klinice i na następny dzień wychodzi się do domu.

Celem jest zachowanie równowagi i symetrii górnej części ciała. Powiększanie piersi to skuteczna procedura, dzięki której Pacjentka może osiągnąć pożądane rezultaty i cieszyć się nimi przez wiele lat.

Powrót do zdrowia

Powrót do zdrowia po operacji powiększania piersi zależy w dużej mierze od umiejscowienia implantów. Implanty umieszczone powyżej mięśnia klatki piersiowej powodują szybszy, bardziej komfortowy proces gojenia, podczas gdy implanty umieszczone pod mięśniem mogą wymagać nieco dłuższego powrotu do zdrowia. Podczas rekonwalescencji po powiększeniu piersi będzie założony biustonosz pooperacyjny podtrzymujący piersi celem zminimalizowania obrzęku i usprawnienia procesu gojenia. Stanik ten należy nosić całą dobę oraz unikać początkowo spania na brzuchu. Dyskomfort i ból są łagodzone za pomocą doustnych leków przeciwbólowych. Początkowo piersi będą obrzęknięte i ten obrzęk będzie z każdym dniem malał. Czucie wokół brodawek może być zaburzone, ale po upływie czasu wraca. Większość pacjentów powraca do pełnej sprawności i normalnego trybu życia w ciągu 1-2 tygodni. Bardziej intensywny wysiłek fizyczny jest zalecany po upływie 4 tygodni. Przez ten okres trzeba będzie nosić biustonosz.

Zabieg powiększania piersi bardzo często wiąże się ze znaczną poprawą samooceny i zadowolenia ze swojego wyglądu. Osobista konsultacja pozwoli na określenie pożądanego celu estetycznego i drogi do jego osiągnięcia.

Zobacz także na blogu:


Anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy związany z implantem piersi (BIA-ALCL)
BIA-ALCL to rzadki i wyleczalny chłoniak, który może rozwijać się wokół implantów piersi. BIA-ALCL występuje najczęściej u pacjentów z implantami piersi o teksturowanych powierzchniach. Jest to nowotwór układu odpornościowego, a nie rodzaj nowotworu piersi. Obecne ryzyko BIA-ALCL w ciągu całego życia szacuje się na 1: 2 207 – 1: 86,029 dla kobiet z teksturowanymi implantami w oparciu o aktualne potwierdzone przypadki i dane dotyczące sprzedaży implantów teksturowanych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wcześnie zdiagnozowany BIA-ALCL jest zwykle uleczalny.
Czytaj więcej: Anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy związany z implantem piersi (BIA-ALCL)

Często zadawane pytania dotyczące powiększania piersi

Czy powiększenie piersi implantami zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kobiety rozważające zabieg powiększenia biustu. Wiele badań wykazało, że kobiety po wszczepieniu implantów piersiowych, nie są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. Ponadto implanty nie opóźniają wykrycia raka piersi. Liczne badania, a także dowody z National Cancer Institute NCI , że posiadanie implantów nie przeszkadza pacjentce ani lekarzowi w wykrywaniu guzów piersi. Wreszcie, pacjentki z implantami piersi, które zachorują na raka piersi, mają takie same szanse na uzyskanie remisji jak kobiety bez implantów.

Czy nie jestem za stara na operację powiększenia piersi?

Wiele kobiet w wieku 40 i 50 lat przeszło operację powiększenia piersi implantami piersiowymi z dobrymi wynikami. Najczęstszą pacjentką do tej operacji jest kobieta po trzydziestce z dwójką dzieci, która od wielu lat myśli o powiększeniu biustu. Niezależnie od etapu życia, zachęcam do umówienia się na konsultację, aby znaleźć najlepszą drogę do swoich celów.

Czy powinnam poczekać, aż skończę planować ciąże, aby poddać się powiększeniu piersi?

Ciąża zmieni rozmiar i kształt kobiecych piersi, niezależnie od tego czy mają implanty piersiowe czy nie. Zmiany te mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd estetyczny każdej powiększonej piersi. Zwykle zaleca się odroczenie ciąży przez 6 miesięcy po operacji lub wszczepienie implantów piersiowych po zakończeniu karmienia piersią. Karmienie piersią z implantami piersiowymi jest nadal możliwe i wykazano, że jest bezpieczne dla dziecka i matki.

Czy powiększanie piersi będzie dla mnie odpowiednie, jeśli czuję, że moje piersi opadają?

Kobiety z obwisłymi piersiami, co nazywa się „opadaniem piersi”, również mogą mieć implanty piersi. W zależności od tego, jak bardzo piersi opadają, może być konieczna dodatkowa operacja. W przypadku piersi z sutkami, które opadają poniżej fałdu podpiersiowego, często wymagana jest również operacja podniesienia piersi czyli mastopeksja. Ta operacja spowoduje blizny wokół brodawki sutkowej oraz pionową w kierunku fałdu podpiersiowego, w przeciwieństwie do większości operacji powiększania piersi. Bez tej dodatkowej operacji usunięcia nadmiaru skóry wszczepienie implantów piersiowych może nie skorygować odpowiednio zwiotczenia piersi.

Jak wybrać rozmiar implantów piersiowych?

Jest to często jedna z najtrudniejszych decyzji i z wielu powodów ma największy potencjał rozczarowania. Podczas konsultacji chirurg plastyczny będzie z Tobą współpracować, aby określić, jakiej wielkości piersi oczekujesz od powiększania biustu. „Rozmiar piersi” mierzony stanikiem jest zmienny i często nie jest dobrym sposobem pomiaru. Zasadniczo każde 125-150 cm3 objętości implantu równa się wzrostowi jednej miseczki. Jednak ciało każdego pacjenta jest inne. Współpracując z chirurgiem i ich zespołem klinicznym, możesz wspólnie ustalić możliwe do uzyskania i bezpieczne rezultaty. Więcej o pełnej procedurze doboru implantów piersiowych dowiesz się tu: https://drkolacz.com/piersi/dobor-implantow-piersiowych/

Ile kosztuje operacja powiększenia piersi?

Podczas konsultacji otrzymasz szczegółowe zestawienie wszystkich kosztów związanych z operacją powiększenia piersi oraz wyjaśnienie zasad płatności. Cena najczęściej różni się w zależności od producenta implantów piersiowych.

Czy zmieni się czucie sutków?

U części kobiet po operacji powiększenia piersi następuje zmiana czucia w obrębie brodawek piersiowych. Może występować zarówno nadwrażliwość na dotyk jak i osłabienie. W większości przypadków trwa to 6-12 miesięcy.

Kiedy mogę ćwiczyć po zabiegu powiększenia piersi implantami?

Zalecam się, aby pacjentki zaczęły spacerować natychmiast po zabiegu. Kobiety nie powinny jednak wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych przez cztery do sześciu tygodni po operacji. Ćwiczenia fizyczne, w tym podnoszenie ciężarów, jazda na rowerze, jogging i inne formy intensywnej aktywności, mogą powodować przesunięcie implantów lub powodować problemy z gojeniem się ran, które mogą zmienić wygląd piersi po operacji.

Kiedy mogę wrócić do pracy po powiększeniu piersi?

To zależy od twojej pracy i jej wymagań fizycznych. Oto jedna z wielu ogólnych wskazówek: przez pierwsze 1-2 tygodnie należy unikać ruchów ramion, takich jak sięganie lub ściąganie przedmiotów z wysoko położony miejsc. Jeżeli praca nie wymaga siły fizycznej to po dwóch tygodniach można wracać do biura.

Jakiego bólu mogę się spodziewać po powiększeniu piersi implantami silikonowymi?

Ból związany z operacją powiększenia piersi jest zwykle mały lub umiarkowany i ogólnie można go dobrze kontrolować za pomocą ogólnie dostępnych leków. Najczęściej dolegliwości bólowe mijają do 72 godzin po zabiegu. Wiele zależy także od wielkości implantu piersiowego oraz metody operacyjnej.

Kiedy mogę prowadzić samochód po powiększeniu piersi? Czy zapinać pasy w samochodzie po wszczepieniu implantów piersiowych?

Można zacząć prowadzić samochód tydzień po operacji powiększenia piersi implantami. Jednocześnie należy pamiętać, aby zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa.

Czy implanty piersiowe wpłyną na moje funkcjonowanie fizyczne, czy mogę podnosić ciężkie przedmioty? Czy mogę chodzić na siłownie po powiększeniu piersi?

Jest niezmiernie mało prawdopodobne doświadczenie zmian w funkcjonowaniu fizycznym po zabiegu operacyjnym wszczepienia implantów piersiowych. W zależności od rozmiaru implantu większość kobiet nie ma problemów z wykonywaniem większości aktywności fizycznej po operacji powiększenia biustu. Podnoszenie ciężarów lub podnoszenie ciężkich przedmiotów nie wpłynie na implant po prawidłowym zagojeniu się ran i nie ma przeciwskazań do chodzenia na siłownie po powiększeniu piersi implantami.

Czy mogę karmić piersią po powiększeniu piersi implantami silikonowymi?

Tak. Umieszczenie implantu pod gruczołem piersiowym, powięzią mięśnia piersiowego większego lub przy metodzie Dual-Plane nie wpływa na zdolność piersi do produkcji mleka. Jedynie w przypadku dostępu chirurgicznego okołootoczkowego (który stosuję w wyjątkowych sytuacjach) może istnieć zwiększone ryzyko problemów z karmieniem piersią. W jednym badaniu 7/8 pacjentek zgłosiło problemy z karmieniem piersią po zabiegu powiększenia piersi z cięcia okołootoczkowego. Dla kobiet, które decydują się na cięcie w fałdzie podpiersiowym lub przez pachę, karmienie piersią zwykle nie stanowi problemu.

Czy będę potrzebowała dodatkowych operacji?

Czasami u m niektórych pacjentek po powiększeniu piersi implantami mogą być wymagane dodatkowe operacje. Aby osiągnąć optymalną symetrię, możesz potrzebować zabiegu podniesienia piersi lub innych zabiegów wspomagających np. przeszczepu tkanki tłuszczowej. Dodatkowe operacje mogą być potrzebne jeśli wystąpi pęknięcie implantu lub przykurcz torebki łącznotkankowej. Ponadto powiększone piersi będą się starzeć jak każda inna część ciała, a w przyszłości niektóre pacjentki zdecydują się na dodatkowe operacje korygujące skutki grawitacji i starzenia.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych przez dr Szymon Kołacz z siedzibą we Wrocławiu, dla celów kontaktowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.