Wtórna korekcja nosa

Wtórna korekcja nosa

Uraz lub komplikacje pooperacyjne – to najczęstsze przyczyny ponownych korekcji nosa. Podejmując decyzję o poddaniu się korekcji nosa Pacjent powinien mieć świadomość, że to skomplikowana procedura, która wymaga połączenia umiejętności, wiedzy, doświadczenia i artystycznego oka lekarza. Dopiero taki zestaw gwarantuje pełny sukces i zadowolenie z efektów.

Plastyka wtórna to operacja przeprowadzana w celu skorygowania problemów, które pojawiły się po pierwszej operacji nosa. Mogą mieć one charakter estetyczny lub funkcjonalny. W przypadku wtórnej korekcji nosa kluczową sprawą jest wybór chirurga plastycznego, bo to właśnie lekarz jest gwarancją sukcesu i stworzenia pięknego i naturalnego nosa, dopasowanego do reszty twarzy.

Dla kogo?

Wtórna korekcja nosa jest skierowana do Pacjentów, którzy nie są zadowoleni z efektów pierwszej operacji. Najczęstsze powody tego niezadowolenia to:

  • Brak pożądanej korekty po pierwszej operacji
  • Słabe gojenie, które wpłynęło na wynik zabiegu
  • Trudności z oddychaniem

Bez względu na to, jaki jest powód decyzji o poddaniu się wtórnej korekcji nosa, Pacjent musi być przygotowany na to, że najprawdopodobniej ta procedura będzie bardziej skomplikowana niż pierwsza. Blizna, utrata kości i chrząstki oraz wcześniejsze nacięcia mogą znacznie utrudnić rewizję. Z tego względu Pacjentom zaleca się odczekanie przynajmniej jednego roku od pierwszej operacji, zanim zaplanują wtórną korekcję nosa. Należy także zaprzestać palenia papierosów na 30 dni przed zabiegiem.

Wtórna korekcja nosa – przed operacją

Pacjentom, którzy zgłaszają się na konsultację w związku z wtórną korekcją nosa zazwyczaj towarzyszy niepokój i niepewność. Ważne jest więc, aby lekarz, który podejmuje się wykonania zabiegu, przekazał Pacjentowi pełen zakres informacji na jego temat, a także podszedł ze zrozumieniem do obaw i wątpliwości. Pierwsza konsultacja z dr Szymonem Kołaczem polega na wysłuchaniu Pacjenta, zweryfikowaniu jego oczekiwań z możliwościami oraz wybraniu techniki operacyjnej. Dzięki takiemu podejściu Pacjent ma pewność, że operacja spełni jego precyzyjne oczekiwania.

Techniki operacyjne stosowane przy wtórnej korekcji nosa

W przypadku wtórnej rynoplastyki zazwyczaj stosuje się otwartą korekcję nosa. Ta technika łączy wewnętrzne nacięcia z pojedynczym nacięciem zewnętrznym, co zapewnia łatwy dostęp do struktury nosa. Dodatkowe nacięcie wykonuje się na kolumnie i tkance znajdującej się pomiędzy nozdrzami pod nosem. Zazwyczaj ma on kształt litery „Z”, a dodatkowo, aby zminimalizować blizny po zabiegu stosuje się bardzo małe szwy.

Jak wygląda wtórna korekcja nosa?

Każdy zabieg korekcji nosa jest różny – w zależności od podanego znieczulenia i czasu potrzebnego na zabieg. Lekarz może zalecić znieczulenie miejscowe z sedacją (jeżeli korekta jest minimalna) lub znieczulenie ogólne (dla bardziej rozległych operacji). Operacja może trwać od jednej do dwóch lub więcej godzin. Podczas zabiegu puszczane są zrosty i blizny po poprzednich zabiegach, oraz jeżeli jest to konieczne przeszczepiana jest chrząstka małżowiny usznej lub żebra. Rany zamykane są przy użyciu cienkich szwów i zdejmowane na 7 dobę.  Plan zabiegu zawsze jest ustalany indywidualnie w porozumieniu z Pacjentem.

Powrót do zdrowia

Proces rekonwalescencji po wtórnej operacji nosa wygląda podobnie, jak w przypadku pierwszego zabiegu. Pacjent opuszcza szpital tego samego lub następnego dnia. Po korekcji nos wymaga dodatkowej stabilizacji, dlatego lekarz pozostawia w nim specjalne sączki oraz gips kostny zewnętrzny, które usuwa się po kilku dniach. Można się również spodziewać obrzęku i zasinienia, które opóźniają nieco weryfikację ostatecznego efektu. Powrót do codziennych zajęć następuje zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni, a bardziej forsowny wysiłek fizyczny jest wskazany dopiero po upływie miesiąca.

Decyzja o wtórnej korekcji nosa jest wyjątkowo trudna: Pacjent chce poprawić swój wygląd, obawiając się jednocześnie kolejnego rozczarowania. Ten lęk może być zniwelowany jedynie przez doświadczonego lekarza, który z pomocą swojej wiedzy i umiejętności znajdzie sposób na poprawę jakości życia Pacjenta. Jeśli szukasz takiego lekarza – umów się na konsultację z dr Szymonem Kołaczem już dziś i zaplanuj swoją operację w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych przez dr Szymon Kołacz z siedzibą we Wrocławiu, dla celów kontaktowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.