Korekcja blizn

Blizna jest widocznym wspomnieniem minionego urazu, choroby lub operacji. To znak, że ciało się wyleczyło. W niektórych przypadkach proces gojenia przebiega sprawnie, a pozostawiona blizna nie jest wystarczająco widoczna, aby stanowić istotny defekt kosmetyczny. W innych przypadkach pozostawione blizny, są na tyle szpecące, że wpływają nie tylko na komfort psychiczny, ale na mobilność Pacjenta. Procedury rewizji blizn, pozwalają uzyskać znaczną poprawę wyglądu jak i funkcjonalności.

Doświadczony chirurg plastyczny potrafi pomóc Pacjentom rozwiązać szereg problemów estetycznych. Odpowiednio dobrana technika i rodzaj zabiegu przyczynią się do uzyskania wyjątkowo naturalnych efektów.

Rodzaje blizn, które można objąć leczeniem

Blizny przerostowe
To grube, czerwone blizny, które zwykle wystają ponad powierzchnię skóry. Ich wielkość jest zazwyczaj nie wiele większa niż rana pierwotna, ale ich wypukłość stanowi spory defekt estetyczny. Leczeniem można objąć bliznę, której wygląd nie poprawia się z czasem lub z pomocą wstrzyknięć steroidowych.

Przykurcze bliznowate
Powstają w wyniku poważnych urazów, np. ciężkich oparzeń. Tworzą się podczas procesu gojenia i obkurczania się tkanek. Powstające pasma bliznowate mogą hamować ruch i funkcjonowanie w tym obszarze. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli blizna znajduje się w pobliżu stawu, takiego jak łokieć, kolano lub szyja.

Blizny keloidowe (bliznowce)
Mogą być jednymi z najtrudniejszych do leczenia, ponieważ mają tendencję do dość dużego rozrostu i wysoki odsetek nawrotów. Najczęściej powstają w okolicach klatki piersiowej, a także na uszach, twarzy i szyi. Często wykraczają poza granice pierwotnej rany, a ich leczenie wymaga połączenia różnych technik i metod.

Metody rewizji blizn

Niektóre metody korekcji blizn obejmują:

Leczenie iniekcyjne
Przeszczep tkanki tłuszczowej może wygładzić i zminimalizować małe, płytkie blizny. Ta procedura może być wykonana w krótkim czasie i nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji. Efekty są bardzo naturalne i trwałe.

Innym rozwiązaniem jest miejscowe ostrzyknięcie blizny sterydem. Szczególnie zalecane w przypadkach leczenia keloidów.

Procedury laserowe
Laseroterapia zmniejsza widoczność szorstkich blizn, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej równomierna. Zabiegi laserowe oferują także szereg dodatkowych korzyści, w tym redukcję oznak starzenia i śladów pigmentacji.

Chirurgiczne wycięcie
Niektóre blizny wymagają drobnej procedury chirurgicznej, która usunie bliznę i otaczającą tkankę, pozostawiając w jej miejscu o wiele mniejszy ślad, w myśl zasady – wymiana starej nieestetycznej blizny na nową. Stare blizny  mogą wymagać bardziej rozległej procedury chirurgicznej, która pozwoli uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Niektórzy Pacjenci wymagają Z-plastyki, przeszczepu skóry lub plastyki płatowej, w celu odpowiedniego pokrycia i rekonstrukcji uszkodzonego miejsca.

Decyzję o wykorzystaniu konkretnej metody podejmuje lekarz, dostosowując leczenie do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Jak wygląda korekcja blizn i powrót do zdrowia?

Zabieg korekcji blizn wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od rozległości obszaru leczenia. Po zabiegu Pacjent od razu może powrócić do aktywności i pracy. Na efekt rewizji trzeba jednak poczekać, ponieważ rana potrzebuje czasu, żeby się przebudować. Ostateczny efekt jest zazwyczaj trwały.

Zdjęcia przed i po

previous arrow
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
next arrow
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow
Scroll to Top