Liposukcja

Ginekomastia jest wynikiem nadmiernego rozwoju jednej lub obu piersi u chłopców i mężczyzn. Zazwyczaj jest to efekt wahań hormonalnych w okresie dojrzewania, a zmiany ustępują samoczynnie z upływem czasu. Ginekomastię mogą również powodować:

- Niektóre leki na receptę
- Sterydy anaboliczne
- Choroba wątroby lub nerek
- Zażywanie narkotyków
- Uraz klatki piersiowej
- Otyłość
- Niektóre rodzaje raka

Rozpoznanie przyczyny ginekomastii jest kluczowe, ponieważ często jej wyeliminowanie może rozwiązać problem bez konieczności operacji. Dotyczy to np. leków – zaprzestanie ich przyjmowania zazwyczaj odwraca niepożądany efekt. Przy stawianiu diagnozy lekarz powinien również określić, czy nadmiar tkanki jest gruczołowy czy tłuszczowy, ponieważ metody leczenia mogą być różne dla obu.

Warto wiedzieć, że ginekomastia nie jest rzadką przypadłością. Nie zmienia to faktu, że jej skutki mogą być bardzo dotkliwe: od wpływu na osobiste relacje, po unikanie miejsc publicznych, takich jak basen czy plaża. Na szczęście istnieje procedura chirurgiczna, która odwraca objawy ginekomastii, dając, w większości przypadków, trwałe efekty.

Dla kogo?

Dla mężczyzn, którzy cieszą się dobrym stanem zdrowia i mają stabilną masę ciała – u takich osób liposukcja będzie skutecznym i bezpiecznym zabiegiem operacyjnym. Efekty będą trwałe, o ile Pacjent nie przybierze na wadze i będzie prowadził zdrowy tryb życia.

Miejsca, które można wymodelować za pomocą liposukcji:

  • Brzuch i talia
  • Szyja i podbródek
  • Mięśnie klatki piersiowej i górna część brzucha
  • Górny i dolny grzbiet
  • Ramiona
  • Biodra
  • Uda

W niektórych sytuacjach można zająć się wieloma obszarami leczenia w ramach jednej sesji.

Liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości. W przypadku znacznej nadwagi lekarz może zlecić pozbycie się zbędnych kilogramów, aby móc zakwalifikować Pacjenta do operacji.

Liposukcja u mężczyzn – przez operacją

Ponieważ liposukcja stwarza wiele różnych możliwości, ważnym elementem całej procedury jest konsultacja wstępna. W jej trakcie lekarz omawia oczekiwane przez Pacjenta efekty operacji oraz dostosowuje do nich najlepszą technikę. Jest to także moment na zadanie dręczących Pacjenta pytań i wyrażenie ewentualnych wątpliwości. Lekarz powinien udzielić wszelkich informacji na temat przebiegu procedury i okresu rekonwalescencji. Pacjent, natomiast, powinien opuścić gabinet lekarski z przeświadczeniem, że podjął właściwą decyzję.

Jak wygląda liposukcja?

Dzięki zaawansowanej technice prawie wszystkie zabiegi mogą być wykonywane przy użyciu miejscowego znieczulenia. Ogranicza to czynniki ryzyka związane ze znieczuleniem ogólnym i często przyspiesza powrót do zdrowia.

Lekarz wykonuje małe nacięcia, aby umożliwić wprowadzenie wąskiej kaniuli bezpośrednio do tkanki tłuszczowej. Kaniula poprzez wibrację,  rozluźnia komórki tłuszczowe i następnie delikatnie odessie je z organizmu. Lekarz, zgodnie z oczekiwaniami Pacjenta, modeluje konkretne partie ciała, nadając im pożądany wygląd. Po zakończeniu tego procesu nacięcia są zamykane za pomocą szwów lub niewielkiego opatrunku (często nacięcie jest zbyt małe, żeby założyć szwy).

Powrót do zdrowia

Proces powrotu do zdrowia jest stosunkowo szybki, zwykle trwa zaledwie kilka dni. Efekty są widoczne od razu, ale nowym wyglądem będzie można w pełni cieszyć się po ustąpieniu opuchlizny i zasinienia. Tak długo, jak Pacjent utrzyma aktualną wagę, rezultat operacji powinien być trwały.

Zdjęcia przed i po

previous arrow
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
next arrow
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow
Scroll to Top