Dla kogo?
Lifting twarzy to procedura, do której zostaną zakwalifikowani przede wszystkim niepalący Pacjenci w dobrym stanie zdrowia, ponieważ to dla nich procedura jest bezpieczna i daje lepsze, długotrwałe wyniki. Objawy starzenia się, z którymi lifting twarzy radzi sobie doskonale to:
- Luźna, wiotka skóra
- Zmarszczki i głębokie bruzdy na twarzy
- Brzydko wyglądające podskórne złogi tkanki tłuszczowej
- Luźna skóra wokół żuchwy, wzdłuż linii szczęki tzw. chomiki
- „Rozmyty” profil twarzy
Pacjenci, którzy rozważają poddanie się liftingowi twarzy mogą liczyć na pomoc dr Szymona Kołacza w ocenie zakresu potrzebnej korekty i ustaleniu ostatecznych celów estetycznych. Czasem najlepsze rezultaty można osiągnąć łącząc różne procedury, wzmacniając efekt odmłodzenia liftingiem szyi, brwi lub powiek albo przeszczepem tkanki tłuszczowej.
Przed operacją liftingu twarzy
Podczas wstępnej konsultacji lekarz wyjaśni na czym dokładnie polega lifting twarzy. Metoda ta, ewoluując przez ostatnie kilka lat, obecnie pozwala osiągać wyjątkowe rezultaty: oprócz usuwania i napinania skóry, pozwala na dogłębne wniknięcie w warstwy powłok twarzy i zmianę położenia tkanki tłuszczowej i innych tkanek. Dzięki temu osiąga się bardziej naturalny wygląd przy minimalnie widocznych bliznach. Przed zabiegiem operacyjnym należy zaprzestać palenia papierosów na minimum 30 dni.
Lifting twarzy – jaką opcję wybrać?
Nie ma jednej techniki faceliftingu, która działa na wszystkich Pacjentów, dlatego tylko doświadczony chirurg plastyczny będzie potrafił dopasować technikę i jej działanie do precyzyjnych potrzeb Pacjenta.
Pełny lifting twarzy
Jest to standardowa technika, zalecana Pacjentom potrzebującym znacznej korekty. Nacięcia są wykonywane w linii włosów i wokół uszu w naturalnych zmarszczkach skóry, aby widoczne blizny pozostały na minimalnym poziomie. Takie nacięcia pozwalają usunąć nadmiar skóry oraz ją repozycjonować.
Mini-lifting twarzy
Mini-lifting wymaga mniejszych nacięć niż pełny lifting twarzy, co pozwala na szybszy i bardziej komfortowy powrót do zdrowia. Procedura ma jednak swoje ograniczenia w zakresie możliwej do wykonania korekty. Nacięcia do mini-faceliftingu są wykonywane wokół uszu w naturalnych zagnieceniach skóry i wzdłuż linii włosów.
Lifting szyi głęboki – deep neck lift
Często jest wykonywany jednocześnie z liftingiem twarzy, dzięki czemu uzyskuje się lepsze efekty. Ta operacja wymaga nacięć wokół każdego ucha, a także małego nacięcia pod brodą – za ich pomocą usuwany jest tłuszcz pod mięśniem najszerszym szyi oraz zbliżane są jego brzegi tak, aby kontur był jak najbardziej gładki bez widocznych „indyczych” wypukleń. Jest to dobre rozwiązanie dla Pacjentów, u których widoczna jest luźna skóra pod szyją, tworząca mało estetyczną „indyczą szyję”.
Jak wygląda operacja liftingu twarzy? Plikacja SMAS czy Deep – plane lift?
Lifting twarzy jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub jeżeli jest taka konieczność w znieczuleniu ogólnym. Operacja może trwać około dwóch godzin lub dłużej, jeśli jest połączona z innym zabiegiem. W zależności od zabiegu blizny są najczęściej zlokalizowane wewnątrz i za małżowiną uszną oraz w naturalnych zmarszczkach skórnych. Po wykonaniu nacięć skóry, SMAS (rozcięgno mięśni powierzchownych twarzy) jest odpowiednio repozycjonowane, tak aby osiągnąć zamierzony efekt odmłodzenia (jest plikowane-zwężane lub częściowo usuwane). Inny rozwiązaniem jest deep-plane lift. W tym przypadku preparowanie odbywa się w głębszej warstwie poniżej rozcięgna SMAS co umożliwia większą mobilizację tkanek i większe wygładzenie zmarszczek głębokich. W zależności od rozległości zabiegu mogą być pozostawione dreny. Rana zamykana jest bardzo cienkimi szwami, które są usuwane w 6-7 dobie po zabiegu.
Dodatkowo podczas zabiegu istnieje możliwości jednoczasowego wykonania innych procedur takich jak lifting brwi, powiek, lip lift czy zabiegów nieinwazyjnych jak np. laser celem osiągnięcia jak najbardziej pełnych rezultatów.
Powrót do zdrowia
W zależności od rodzaju znieczuleniu Pacjenci zostają mogą wyjść jeszcze tego samego dnia lub na następny dzień. Często są mile zaskoczeni niskim poziomem bólu po operacji, do którego złagodzenia wystarczają doustne leki przeciwbólowe. Po zabiegu Pacjent może się spodziewać zasinienia i obrzęków na twarzy. Te ostatnie szybciej ustąpią po zastosowaniu okładów z lodu i podniesienia głowy podczas leżenia – szczegółowe instrukcje zostaną udzielone przez lekarza przy wypisywaniu Pacjenta ze szpitala. Większość Pacjentów powraca do regularnych zajęć w ciągu około tygodnia lub dwóch, kiedy większość widocznych objawów wykonania liftingu twarzy ustępują.
Efekty liftingu twarzy mogą się utrzymać przez wiele lat, zanim Pacjent zauważy ponowne objawy starzenia się skóry. Jeśli Twój wygląd wpływa negatywnie na Twoje życie osobiste i zawodowe, warto rozważyć tę procedurę, jako skuteczny sposób na odmłodzenie wyglądu.
Często zadawane pytania dotyczące liftingu twarzy
Czy jestem dobrym kandydatem do faceliftingu/plastyki twarzy?
Zabieg liftingu dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Najlepsi kandydaci do zabiegu liftingu twarzy mają opadające dolne i środkowe piętro twarzy oraz widoczne „chomiki”.
Jakie znieczulenie podczas faceliftingu?
Lifting twarzy w zależności od rozległości zabiegu operacyjnej może być wykonany zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. Dokładne wskazania do rodzaju znieczulenia będą omówione szczegółowo podczas konsultacji.
Ile trwa operacja liftingu twarzy?
Operacja jest w zależności od znieczulenia trwa zazwyczaj 2-3 godziny. Zawsze po zabiegu trzeba zostać w klinice na minimum dwa dni. Długość zabiegu może być większa w przypadku połączenia go z innymi procedurami.
Jak wyglądają blizny po faceliftingu?
Blizny są cienkie, linijne. Na początku żywoczerwone i w miarę upływu czasu blednące i upodabniające się do skóry otaczającej. W zależności od metody ukryte są we włosach, wewnątrz małżowiny usznej, za uchem oraz w zmarszczek naturalnych. Większość kobiet może ukryć blizny za pomocą włosów. W przypadku kobiet z krótkimi włosami dobrym pomysłem może być pozostawienie włosów nieco dłuższych, gdy blizny są jeszcze świeże. To samo tyczy się mężczyzn. Natomiast nie ma możliwości wykonania liftingu twarzy bez pozostawienia blizn. Najważniejsze aby były jak najmniej widoczne a stosując się do zaleceń pooperacyjnych można sprawić, że ich dostrzeżenie będzie prawie niemożliwe.
Czy boli po liftingu twarzy?
Możesz odczuwać chwilowy dyskomfort, szczególnie wokół nacięć, ale można go złagodzić za pomocą leków. Największe dolegliwości występują w ciągu pierwszych 48 godzin.
Ile trwa rekonwalescencja po faceliftingu/plastyce twarzy?
Po faceliftingu możesz spodziewać się siniaków i obrzęków. Większość obrzęków powinna zniknąć w ciągu około tygodnia, a zasinienie może zająć od dwóch do trzech tygodni. Dyskretny obrzęk może się utrzymywać nawet 2-3 miesiące po zabiegu. W miejscu nacięcia mogą wystąpić bóle i drętwienie, swędzenie i przejściowe wypadanie włosów. Blizna na będzie cienka linijna, na początku żywo czerwona i dopiero w miarę upływu czasu zacznie blednąc i upodabniać do skóry otaczającej. Bandaże nałożone po operacji są zwykle usuwane w ciągu kilku dni, a szwy można usunąć w ciągu jednego do dwóch tygodni. Całkowite wygojenie (punkt, w którym nie ma drętwienia, zaróżowienie nacięć zniknęło, a napięcie i zrosty puściły) faktycznie trwa kilka miesięcy.
Kiedy wrócić do pracy po faceliftingu/plastyce twarzy?
Normalne czynności, w tym pracę, najlepiej wznowić w ciągu 2 tygodni od zabiegu operacyjnego, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Kiedy mogę wrócić do ćwiczeń po faceliftingu/plastyce twarzy?
Wszelkie forsowne ćwiczenia należy odłożyć na co najmniej 4-6 tygodni, a bezpośrednią ekspozycję na słońce trzeba będzie ograniczyć przez 3 miesiące. Normalne funkcjonowanie i aktywności domowe można zacząć już od wyjścia z Kliniki.
Jakie są zagrożenia i powikłania związane z liftingiem?
Jak każda operacja wiąże się z ryzykiem. Osoby palące są zobowiązane do powstrzymania się od palenia przed i po zabiegu przez co najmniej dwa miesiące, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powikłań pod postacią martwicy skóry lub infekcji. Inne możliwe zagrożenia to wypadanie włosów, krwiak, infekcja, uszkodzenie nerwów i opóźnione gojenie się ran.
Jak uniknąć siniaków po liftingu?
Nie można całkowicie uniknąć siniaków, ale unikanie aspiryny, dużych dawek witaminy E, oleju rybnego, miłorzębu, czosnku i wielu innych leków, ziół i niektórych witamin pomoże zmniejszyć siniaki.
Czy istnieje niechirurgiczna alternatywa dla faceliftingu/plastyki twarzy?
Kiedy skóra twarzy nie obwisa, a pacjent stracił tylko objętość twarzy, czasami wypełniacze twarzy mogą nadać bardziej młodzieńczy wygląd, ALE tak naprawdę nie podnoszą tkanki… tylko ponownie wypełniają tkankę, która „zapadła się” z wiekiem. Osobiści nie pracuję na urządzeniach, które według producentów unoszą zwiotczałą skórę, ponieważ nie znalazłem rzekomych „niechirurgicznych urządzeń do liftingu twarzy” spełniających oczekiwania większości pacjentów. Nie pracuję także na niciach unosząych tkanki. W rzeczywistości wielu pacjentów przychodzi na konsultację, skarżąc się na niepowodzenie takich zabiegów.
Co to jest liquid facelift/ płynny lifting twarzy?
W miarę starzenia się twarzy dzieją się trzy rzeczy; zwiotczenie skóry, utrata objętości i zmarszczki. Ponowne wypełnienie twarzy za pomocą wypełniaczy do wstrzykiwań może przywrócić pełnię młodości. …i w tym sensie może sprawić, że niektórzy ludzie będą wyglądać młodziej, tak jak wtedy, gdy ich twarz była bardziej pełna. Jednak nic tak naprawdę nie usunie i nie uniesie obwisłej tkanki szyi lub żuchwy… poza liftingiem twarzy.
W jakim wieku zrobić facelifitng?
Pierwsze zmiany i objawy starzenia się twarzy możemy zacząć dostrzegać już po 30 roku życia. Dobrą wiadomością jest, że nie ma górnej granicy wieku – ważny jest stan ogólnym zdrowia. Mając do dyspozycji różne techniki operacyjne jesteśmy w stanie dopasować każdą z nich indywidulanie do oczekiwań pacjentki.