Tradycyjny lifting twarzy, czyli taki, do którego wykonania chirurg używa skalpela, nadal pozostaje jednym z najbardziej pożądanych i najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Jak się do niego przygotować, aby rekonwalescencja przebiegła bez zakłóceń, a efekty zachwycały?

Czym jest lifting twarzy?

Większości z nas liftingu przedstawiać nie trzeba. Każdy słyszał lub widział jego efekty u celebrytów, zwłaszcza te mało chlubne. Tradycyjny lifting twarzy w swojej nowoczesnej odsłonie ma jednak niewiele wspólnego z nadmiernie napiętą twarzą, przypominającą maskę. To nadal operacja chirurgiczna, dzięki której pozbywamy się głębokich zmarszczek i nadmiaru skóry, ale jej efekty są zdecydowanie bardziej naturalne. Najczęściej dotyczy dolnej połowy twarzy, w tym linii szczęki, policzków i ust. W efekcie umiejętnego wymodelowania konturu twarzy przez chirurga, pacjenci zyskują młodszy wygląd i lepsze samopoczucie.

Jak wygląda tradycyjny lifting twarzy

Lifting twarzy jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym, czasem w znieczuleniu ogólnym. Następnie chirurg wykonuje nacięcia w fałdach uszu i/lub wzdłuż linii włosów, a potem odpowiednio unosi i napina skórę, usuwając nadmiar tkanki, również tej, położnej w głębszych warstwach. W przeciwieństwie do swoich nieinwazyjnych odpowiedników (np. technik z użyciem nici), lifting twarzy to procedura trwała, której efekty mogą utrzymać się przez wiele lat. Po zakończeniu procedury chirurg zakłada szwy lub stosuje odpowiednie kleje do skóry. Rekonwalescencja trwa ok. dwóch tygodni, a pacjenci w tym czasie mogą odczuwać ucisk i dyskomfort, łagodzony lekami przeciwbólowymi.

Jak przygotować się do liftingu twarzy?


Jeśli rozważasz poddanie się liftingowi twarzy, oto kilka kroków, które musisz wykonać:

  • Wybierz właściwego chirurga plastycznego – poświęć na ten punkt trochę czasu, aby znaleźć osobę godną zaufania, wysoko wykwalifikowaną, z odpowiednim doświadczeniem w wykonywaniu tego konkretnego zabiegu. Pytaj znajomych, przeglądnij specjalistyczne strony internetowe..
  • Zaplanuj czas na rekonwalescencję – na co najmniej 2 tygodnie po zabiegu nie planuj w tym czasie ważnych spotkań, weź urlop w pracy i przeznacz ten czas na odpoczynek. Stres czy wysiłek fizyczny nie są w tym okresie wskazane.
  • Poproś o pomoc – zwłaszcza pierwsze kilka dni po zabiegu mogą być trudne, a bolesność może uniemożliwiać wykonywanie czynności, takich jak gotowanie, wychodzenie z psem czy sprzątanie. Ważne więc, aby pacjent był w tym czasie pod opieką bliskiej osoby. Możesz też przygotować dla siebie posiłki z wyprzedzeniem.
  • Przestrzegaj zaleceń lekarza
  • Rzuć palenie – najlepiej na zawsze, ale jeśli to niemożliwe, przynajmniej kilka tygodni przed i po zabiegu, aby przyspieszyć to proces gojenia. Rzucenie palenia na stałe pozwoli utrzymać jego efekty na dłużej.


Dobrze wykonany lifting twarzy sprawia, że skóra staje się napięta, zmarszczki widocznie się wygładzają i poprawia się owal twarzy. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi – skontaktuj się z nami i umów na wstępną konsultację, podczas której omówimy Twoje oczekiwania i możliwe efekty.