Leczenie wklęśniętych brodawek piersiowych

Wklęsłe brodawki mogą zaburzać pewność siebie, zwłaszcza w sytuacjach intymnych. Mogą również utrudniać karmienie piersią. Inwersja, wciągnięcie brodawki jest często spowodowana zwężeniem przewodów mlecznych i tkanki włóknistej w piersi, przez co sutek zostaje skierowany do wewnątrz. Taka sytuacja może dotyczyć tylko jednego sutka lub obu. Procedura odwrócenia wciągniętej brodawki sutka charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem powodzenia i wiąże się z niewielkim dyskomfortem, zwłaszcza, jeśli jest wykonywana przez doświadczonego lekarza.

Kogo dotyka problem wciągniętej brodawki?

Szacuje się, że to nietypowe schorzenie dotyka 2-10% kobiet i mężczyzn. Czasem to po prostu cecha charakterystyczna, która towarzyszy nam od urodzenia. U niektórych osób pojawia się w pewnym momencie życia, będąc efektem zmieniającego się z upływem czasu ciała. Dotyczy to zazwyczaj kobiet po 30. Wówczas zaczyna zmieniać się struktura piersi, a przewody mleczne skracają się, powodując „cofanie się” sutka do wewnątrz. W znacznej większości przypadków wciągnięta brodawka stanowi jedynie defekt estetyczny, dużo rzadziej jest związana z pojawiającą się chorobą.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W znacznej większości przypadków wciągnięta brodawka nie powinna budzić obaw o zdrowie i życie. Każdą zmianę należy jednak skonsultować się z lekarzem. Jeśli defekt ten pojawił się nagle, może oznaczać:

  • Ektazję przewodu mlekowego – dotyczy ona kobiet w wieku menopauzy i oznacza poszerzenie i skrócenie głównego przewodu. Oprócz cofnięcia się sutka można zauważyć wydzielinę o różnym zabarwieniu, która czasem powoduje stan zapalny.
  • Infekcję bakteryjną – wklęsła brodawka, tkliwość, zaczerwienienie lub uczucie gorąca w piersi, krwawe wydzielina z sutków, guzek – to wszystko może być przyczyną zapalenia sutka. Zdarza się ono u kobiet, które właśnie urodziły i karmią piersią, ale także tych, które mają popękane, lub przekłute brodawki.
  • Ropień w gruczołach pod otoczką – to rzadkie schorzenie, wywołane najczęściej przekłuwaniem sutka lub cukrzycą. Zdarza się częściej kobietom palącym papierosy.
  • Nowotwór piersi – nagłe cofnięcie się brodawki, wgłębienie w piersi, guzek lub zmiana skórna na piersi wymagają natychmiastowej diagnostyki w kierunku raka sutka. Warto pamiętać, że opisane objawy dotyczą także mężczyzn, których również może dotknąć nowotwór piersi.

Wciągnięta brodawka a karmienie piersią

Wklęśnięta brodawka piersiowa utrudniać lub nawet uniemożliwiać karmienie piersią. Zależy to zazwyczaj od stopnia wciągnięcia sutka. Lekarze zazwyczaj określają to na trzystopniowej skali:

  • Stopień 1 – brodawkę można łatwo wyciągnąć na zewnątrz lub dzieje się to samoczynnie pod wpływem zimna lub stymulacji.
  • Stopień 2 – brodawkę można wyjąć na zewnątrz, ale szybko wsuwa się do środka.
  • Stopień 3 – wyjęcie brodawki jest niemożliwe.

Zazwyczaj kobiety nie mają problemów z karmieniem piersią, jeśli dotyczy ich pierwszy stopień. Problemy mogą pojawić się natomiast przy stopniu drugim, a przy trzecim – karmienie jest niemożliwe. Warto więc żeby kobieta, która planuje karmienie piersią, a dotyczy jej ten problem, udało się do lekarza, który pomoże jej zdiagnozować stopień wklęsłości.

Dla kogo?

Procedura skierowana jest do kobiet mających wciągnięte brodawki piersiowej, które chcą nadać swoim piersiom naturalny wygląd i tym samym zyskać większą pewność siebie w różnych sytuacjach.

Jak wygląda operacja leczenia wklęsłej brodawki?

Zabieg operacyjny korekcji wciągniętych brodawek piersiowych wykonywany jest  w znieczuleniu miejscowym i polega na wykonaniu nacięcia w słupku brodawki, które pozwala uwolnić tkankę włóknistą pod spodem. W miarę możliwości pozostawia się nienaruszone przewody mleczne, aby zachować zdolność karmienia piersią. Następnie zakłada się stabilizujące szwy rozpuszczalne oraz stosuje się specjalistyczny opatrunek ochronny, aby utrzymać właściwe położenie brodawki sutkowej podczas gojenia. Cała procedura trwa około 30-45 minut.

Powrót do zdrowia

Pacjentka zazwyczaj może wrócić do codziennych zajęć w ciągu w ciągu 2-3 dni od wykonania zabiegu wciągniętych brodawek piersiowych, a do większej aktywności fizycznej po 2-3 tygodniach. Szwy użyte podczas zabiegu rozpuszczą się w ciągu dwóch tygodni i do tego czasu proces gojenia zostanie zakończony. Widoczne efekty są bardzo naturalne i zazwyczaj stałe – wklęsłe brodawki nie powinny być więcej przyczyną frustracji i wstydu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej procedurze, umów się na konsultację z dr Szymonem Kołaczem, który udzieli szczegółowych i wyczerpujących informacji na temat tej procedury.

Zdjęcia przed i po

previous arrow
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
Slide
przed
Po
next arrow
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow
Scroll to Top