Dla kogo?
Podniesienie brwi będzie bezpieczną procedurą dla Pacjentów, którzy cieszą się ogólnym dobrym stanem zdrowia. Może być zalecane w przypadku wystąpienia następujących problemów:
- Opadające czoło
- Opadające brwi, które powodują, że Pacjent wygląda na zmęczonego lub zmartwionego
- Poziome zmarszczki na czole
- Pionowe linie między brwiami
Operacja podniesienia brwi (lifting brwi) przynosi zazwyczaj bardzo dobre efekty, ale czasem zaleca się połączenie jej z inną procedurą, np. liftingiem twarzy lub operacją powiek. Dzięki temu efekty mogą być zdecydowanie lepsze, niż w przypadku wykonywania jednego rodzaju zabiegu.
Podniesienie brwi – przed operacją
Przed poddaniem się operacji podniesienia brwi wymagana jest konsultacja wstępna z chirurgiem plastycznym. Ma ona na celu ostateczne zakwalifikowanie Pacjenta do zabiegu, po wcześniejszym omówieniu jego wizji wyglądu, celów estetycznych oraz aktualnego stanu zdrowia. To wszystko pozwoli ocenić, czy zabieg może być wykonany bezpiecznie oraz czy spełni pokładane w nim nadzieje i oczekiwania. Jest to także odpowiedni moment na zadawanie pytań i uzyskiwanie wszystkich faktów koniecznych do przygotowania się do operacji. Przed zabiegiem operacyjnym należy zaprzestać palenia papierosów na co najmniej 30 dni.
Metody wykonywania operacji podniesienia brwi
Lifting skroniowy brwi
Lifting skroniowy brwi jest procedurą chirurgiczną wykonywaną w znieczuleniu ogólnym. Cięcie chirurgiczne zlokalizowane jest najczęściej około 2 cm powyżej linii włosów w okolicy skroni o długości około 3-4 cm. Pozwala to doskonale ukryć bliznę. Jest on przeznaczony głównie do uniesienia bocznych części brwi i często łączony z jednoczasową plastyką powiek górnych. Pozwala uzyskać bardziej pogodny i młodzieńczy wyraz twarzy. Dodatkowo możliwe jest połączenie tego z liftingiem środkowego piętra twarzy midface liftem. Trzeba tu zaznaczyć, że zabieg ten często nie polega na prostym wycięciu nadmiaru skóry, tylko na plastyce w obrębie tkanek głębokich twarzy, a resekcja skóry jeżeli jest konieczna, to wykonywana jest wtórnie do tego. Zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym
Bezpośrednie podniesienie brwi – Direct brow lift
Lifting bezpośredni brwi jest stosunkowo mało inwazyjną procedurą, ale bardzo skuteczną. Polega na wykonaniu nacięcia bezpośrednio w linii brwi i wycięciu nadmiaru tkanek tak, aby unieść brwi oraz nadać im bardziej młodzieńczy kształt. Jest to procedura stosunkowo szybka i bezpieczna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Może w prosty sposób wyrównać asymetrię brwi.
Endoskopowe podniesienie brwi
Lifting endoskopowy brwi jest mniej inwazyjną procedurą, zalecaną Pacjentom wymagającym mniejszej korekty. Niezbędne korekty w tkankach i mięśniach są wykonywane bardzo precyzyjnie. Niewielkie nacięcia są wykonywane w linii włosów, dzięki czemu eliminuje się widoczne blizny i umożliwia wprowadzenie kamery i odpowiednich narzędzi. Dzięki temu efekt jest bardzo naturalny, a mała inwazyjność tej metody sprawia, że Pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Znajduje zastosowanie zarówno w przypadku uniesienia przyśrodkowej jak i bocznej części brwi oraz likwidacji pionowej zmarszczki międzybrwiowej.
Klasyczne (otwarte) podniesienie brwi
Może być stosowane w celu odwrócenia poważniejszych oznak starzenia się w górnej części twarzy. Chirurg plastyczny wykonuje nacięcie, które rozciągają się na skórze głowy. Umieszcza się je w linii włosów tak, że po wygojeniu rany blizna nie jest widoczna. Dzięki takiemu dłuższemu nacięciu można usunąć więcej luźnej skóry, jednocześnie repozycjonując tkanki i mięśnie, w celu uzyskania naturalnego efektu oraz uniesienia brwi. W zależności od odległości pomiędzy brwiami a linią włosów, cięcie może być zlokalizowane we włosach lub na linii włosów.
Zabieg najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a operacja zajmuje około dwóch – trzech godzin lub dłużej, jeśli w tym samym czasie wykonywana jest inna procedura np. plastyka powiek. Pacjent pozostaje na obserwacji przez całą noc, po czym jest wypisywany do domu.
Powrót do zdrowia
Długość rekonwalescencji zależy od rodzaju techniki zastosowanej podczas operacji. Pacjenci poddawani endoskopowym liftingom brwi zazwyczaj odczuwają niewielki dyskomfort i wracają do regularnych zajęć w ciągu kilku dni. Otwarte podniesienie brwi zazwyczaj wymaga dłuższego powrotu do zdrowia, ale nie dłuższego niż tydzień.
Siniaki i obrzęki mogą utrzymywać się przez kilka tygodni i dopiero po ich ustąpieniu można zobaczyć ostateczny efekt procedury. Podniesienie brwi zapewnia długotrwałe rezultaty – większość Pacjentów dopiero po wielu latach widzi konieczność wykonania jakiejkolwiek procedury dodatkowej.
Podniesienie brwi jest doskonałym sposobem na odmłodzenie górnej części twarzy. Umów się na konsultację z dr Szymonem Kołaczem, w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat tej procedury.