Lifting brwi to jeden z zabiegów, którego efekty są zazwyczaj subtelne, ale wpływają pozytywnie na wygląd całej twarzy. Staje się ona promienna, pozbawiona oznak zmęczenia, znika z niej wrażenie ciągłego smutku i przygnębienia. Jeśli to właśnie emocje, które malują się na Twoje twarzy nieustannie, choć wcale tak się nie czujesz, ten zabieg jest dla Ciebie. 

Zmarszczki i zwiotczała, opadająca skóra w górnej części twarzy – to najczęstsze powody wykonywania zabiegu podnoszenia brwi. Czas nie jest dla wielu z nas łaskawy, zwłaszcza jeśli genetycznie mamy tendencję do obniżania się linii brwi i bruzd w tych okolicach. Problem dodatkowo pogłębia codzienny stres, palenie papierosów, nadmierne opalanie i naturalna mimika twarzy. Pogłębiające się zmiany sprawiają, że trudno czasem z satysfakcją spojrzeć w lustro i zaakceptować swój wygląd. Nie tylko panie mają z tym problem, bo opadające brwi to także przypadłość mężczyzn. Podniesienie ich, wraz  z wygładzeniem zmarszczek jest skutecznym zabiegiem, likwidującym ten problem. 

Podniesienie brwi – dla kogo?

Lifting brwi to zabieg dla każdej osoby, która ma zastrzeżenia do górnej części swojej twarzy – nadmiar skóry, zaburzona linia brwi lub nieestetyczne zmarszczki mogą nadawać jej zmęczony lub smutny wygląd. Z czasem problem, pogłębiony przez genetyczne uwarunkowania i pogarszającą się z wiekiem kondycję skóry, trudno rozwiązać makijażem lub fryzurą zasłaniającą czoło. Kiedy wszystkie inne sposoby zawodzą, zabieg chirurgiczny zostaje ostatnią, ale za to bardzo skuteczną deską ratunku. Mogą z niej skorzystać osoby w  dowolnym wieku, pod warunkiem ogólnie dobrej kondycji. Wymogiem jest także zdrowe podejście do zabiegów chirurgii plastycznej, oznaczające realistyczne oczekiwania i pozytywne nastawienie. To ostatnie przyda się zwłaszcza w procesie zdrowienia. 

Czy na pewno warto?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Na pewno efekty podniesienia brwi mogą być bardzo satysfakcjonujące i znacząco podnieść zadowolenie z wyglądu. Warto mieć jednak świadomość, jakie efekty jest w stanie osiągnąć chirurg plastyczny. Wątpliwości rozwieje wstępna konsultacja, podczas której lekarz powinien szczegółowo opisać, jaki wygląd jest możliwy do osiągnięcia. Zazwyczaj, dzięki operacji podniesienia brwi można:

  • Zredukować zmarszczki poziome na czole;
  • Wygładzić zmarszczki mimiczne między brwiami (pionowe);
  • Unieść brwi i nadać im właściwy, bardziej młodzieńczy wygląd. 

Decyzja o zabiegu powinna być podjęta wspólnie z lekarzem, po przeanalizowaniu wszystkich możliwych komplikacji i zagrożeń, związanych z ryzykiem komplikacji. Zazwyczaj efekty takiego zabiegu są bardzo dobre i widoczne od razu. Żaden lekarz nie zagwarantuje jednak poprawy wyglądu na stałe. Zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i ograniczenie opalania mogą pomóc zachować młodzieńczy wygląd na dłużej. 

Jak wygląda zabieg podniesienia brwi

Podniesienie brwi nie jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, choć wymaga wprawy i doświadczenia lekarza. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, sedacji dożylnej lub znieczuleniu miejscowym , a pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Wybór techniki operacyjnej należy do chirurga plastycznego, który dopasowuje ją, w zależności od potrzeb i planowanych efektów. Zazwyczaj wybiera się spośród dwóch metod.

Endoskopowe podniesienie brwi

Zabieg wykonany jest przy pomocy endoskopu, czyli cienkiej rurki zakończonej kamerą. Ta mało inwazyjna technika pozostawia minimalne blizny – jedynie w miejscach wprowadzania endoskopu pod skórę, zazwyczaj we włosach. Dzięki odpowiednim nacięciom chirurg podnosi brwi i wygładza zmarszczki, odpowiednio podciągając zbędną skórę. Ta metoda jest zazwyczaj wybierana w zabiegach wymagających mniejszej korekty.  

Pełne podniesienie brwi

Niektóre operacje podniesienia brwi wymagają zastosowania przez chirurga tzw. nacięcia koronalnego lub krótkich w okolicach skroniowych. Dzięki temu można wykonać całkowity lifting czoła i brwi, nadając im pożądany kształt. Blizna ukryta w włosach nie jest widoczna. Efekty takiego zabiegu mogą być bardzo satysfakcjonujące, nawet u pacjentów i pacjentek, którzy wymagają dużej korekty. 

Jak się przygotować do zabiegu

Każda operacja, wymagająca znieczulenia jest obciążeniem dla organizmu i wiąże się z ryzykiem. Aby je zminimalizować, warto przygotować się do niego, co najmniej kilka tygodni wcześniej. Im lepsza kondycja pacjentów, tym lepiej. Chodzi tu o ogólny stan zdrowia, na który wpływa m. in. wypoczynek, aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. Konieczna jest rezygnacja z palenia papierosów, co najmniej kilka tygodni przed zabiegiem. Badania udowodniły bowiem związek pomiędzy paleniem (także papierosów elektronicznych), a gorszym gojeniem się ran. 

Przed samym zabiegiem konieczna będzie oczywiście konsultacja z lekarzem chirurgiem i anestezjologiem oraz wykonanie szeregu badań. Szczegółowe informacje są przekazywane przez lekarza prowadzącego. Warto przy tej okazji jeszcze raz porozmawiać o wszelkich swoich wątpliwościach, strachu przez zabiegiem i o oczekiwanych efektach. Obawy są naturalne, a ewentualne wątpliwości co do efektów, powinny być wyjaśniane dokładnie i szczegółowo. To pozwoli uniknąć rozczarowania. Owszem, o chirurgii plastycznej mówi się często, że dokonuje cudów. Ale coraz częściej w zabiegach, takich jak podniesienie brwi czy lifting całej twarzy, stawia się na naturalność, a nie „efekt maski”. Dlatego wyjaśnienie oczekiwań, co do efektów „po”, jest tak ważne.  

Powrót do pełnego zdrowia

Szybkość rekonwalescencji jest uzależniona od wielu czynników, w tym sprawności operatora, braku powikłań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj wypis do domu następuje 1-2 dni po operacji.  Pełen powrót do zdrowia to minimum 2-3 tygodnie, choć efekty zabiegu widać od razu. Kiedy obrzęk i zasinienia ustąpią, można w pełni cieszyć się nowym wyglądem. Warto wstrzymać się także z intensywnym wysiłkiem fizycznym na co najmniej 4 tygodnie. W okresie powrotu do pełnego zdrowia, przez kilka tygodni możliwe jest odczuwanie dyskomfortu w operowanym miejscu, ale na dolegliwości bólowe zazwyczaj skutecznie działają zwykłe leki apteczne.

Ostateczne efekty zabiegu będą widoczne dopiero ok. pół roku po jego wykonaniu. Podniesienie brwi, ładny, naturalny kształt łuku, wygładzenie zmarszczek i pozbycie się nadmiaru skóry – tak zazwyczaj opisują swoje wrażenia pacjenci. Dla wielu z nich decyzja o poddaniu się liftingowi brwi, jest ważnym krokiem, który pozytywnie wpływa na jakość ich życia.