Podobno jedno spojrzenie może powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Choć nadal nie wiemy, czy rzeczywiście są zwierciadłem duszy, to naukowo potwierdzono, że patrzenie prosto w oczy wzmacnia więź i zaufanie. Umiejętność utrzymania kontaktu wzrokowego buduje też nasz autorytet. To dlatego spojrzenie jest tak ważne.

Niestety skóra wokół oczu starzeje się dość szybko, co wiąże się ze złym samopoczuciem, a czasem nawet ograniczeniem pola widzenia. Kiedy wygląd naszych oczu przestaje być atrakcyjny? Zazwyczaj wtedy, kiedy powieki górne i dolne tracą swoją jędrność, stają się cienkie i przezroczyste, a naczynia krwionośne widoczne. Ta część twarzy starzeje się najwcześniej, bo skóra w tych okolicach jest bardzo cienka, a krążenie krwi dużo słabsze. Choć sporo zależy od budowy oka i predyspozycji, to już w dość młodym wieku możemy mieć wrażenie, że skóry w tej okolicy jest za dużo.

Powieki górne i dolne – jak je pielęgnować?

Delikatna skóra wymaga specjalnego traktowania. Pierwsze zmarszczki w tej okolicy mogą być widoczne już około 30. roku życia. Lekkie kremy przeciwzmarszczkowe można więc stosować już od tego wieku, a niektórzy dermatolodzy twierdzą, że nawet wcześniej.

Przygotowanie do pielęgnacji

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych okolic oczu jest demakijaż. Ponieważ wykonujemy go codziennie, warto używać naturalnych środków, pozbawionych alkoholu, sztucznych barwników i konserwantów. To, czy zastosujemy mleczko, płyn micelarny czy naturalne oleje, nie ma aż tak dużego znaczenia. Warto wybrać taki kosmetyk, który służy naszej skórze i pozwala delikatnie oczyścić ją bez nadmiernego pocierania i rozciągania.

Krem pod oczy – liczy się skład i technika

Wiele kobiet zastanawia się, czy warto kupować kremy przeznaczone tylko pod oczy. Dermatolodzy twierdzą, że tak, ponieważ preparaty te mają lżejszą konsystencję i zawierają mniej składników aktywnych. Dzięki temu ryzyko podrażnień jest mniejsze. Ale tak jak w przypadku pozostałych kosmetyków, krem pod oczy musi być dopasowany do typu skóry. Należy zakładać go opuszkami palców, lekko wklepując wokół oka. Warto go również nałożyć w okolice brwi i na powieki górne i dolne, omijając okolice rzęs. Można przy tej czynności wykonać delikatny masaż, ale bez rozciągania i napinania skóry.

Kiedy krem już nie wystarcza…

Niestety dla wielu kobiet przychodzi taki moment, że krem pod oczy nie radzi sobie z konsekwencjami upływu czasu. Opadające powieki stają się coraz bardziej dokuczliwe i trudne do zamaskowania makijażem. Czasem ograniczają nawet pole widzenia. Dodatkowe kieszonki tłuszczu, które pojawiają się na powiekach powodują, że oczy wyglądają na opuchnięte. Sprawę pogarsza zazwyczaj palenie, alkohol, wystawianie skóry na słońce i nieodpowiednia dieta. Ale skłonności genetyczne i budowa oka mają tu także znaczenie. Blepharoplastyka, czyli plastyka powiek, może być rozwiązaniem, które odmłodzi oczy i nada im nowy promienny wygląd.

Na czym polega blepharoplastyka?

Blepharoplastyka to operacja, podczas której usuwa się nadmiar skóry, dzięki czemu powieki dolne i górne nabierają młodzieńczego wyglądu. Nacięcia na powiece górnej wykonywane są wzdłuż naturalnych zgięć, przez co blizny są niewidoczne. W przypadku operacji powieki dolnej wykonuje się je wewnątrz powieki lub wzdłuż linii rzęs. Najlepsze efekty można uzyskać wykonując zabieg na obu powiekach jednocześnie. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj około 2 tygodnie.

Blepharoplastyka – jakich efektów możesz się spodziewać

Zaraz po operacji blepharoplastyki powieki dolne i górne są opuchnięte, ale wstępną poprawę wyglądu widać od razu. Opuchlizna powinna ustąpić po kilkunastu dniach, choć na ostateczny rezultat trzeba poczekać do momentu całkowitego zagojenia ran. Na jaki efekt można liczyć? Przede wszystkim na „odsłonięcie” oczu – są one uwypuklone i widoczne w całej swej okazałości. Dzięki temu cała twarz zyskuje nowy, świeży wygląd. Poszerza się też zakres pola widzenia, co znacznie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Te efekty utrzymują się przez lata.

Blepharoplastyce poddają się zarówno kobiety, jak i mężczyzni. Dobrze wykonana operacja może przynieść spektakularne efekty. Odmłodzenie okolic oczu wpływa na poprawę samopoczucia i zwiększa pewność siebie. W sytuacji, kiedy opadająca skóra zachodzi na oczy i ogranicza widzenie, jest wręcz wskazana. Taki zabieg poprawia nie tylko wygląd, ale także jakość życia.