Operacja wciągniętej brodawki to dosyć prosty zabieg chirurgiczny, po którym szybko wraca się do pełnej aktywności. W jakich sytuacjach warto go wykonać? Czy wciągnięta brodawka jest powodem do niepokoju? Jak wygląda zabieg? Ten artykuł to kompendium wiedzy dla osób, których dotyczy ten problem.

Wciągnięta brodawka sutkowa bywa powodem do niepokoju, wstydu, a nawet dyskomfortu. Do gabinetu chirurga plastycznego zgłaszają się osoby w różnym wieku, zaniepokojone wyglądem jednego lub obu sutków. Zazwyczaj wklęśniętej brodawce nie towarzyszą dolegliwości bólowe, ale w każdej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i zachęcamy do wizyty u lekarza, jeśli cokolwiek budzi Twoją wątpliwość.

Kogo dotyka problem wciągniętej brodawki?

Szacuje się, że to nietypowe schorzenie dotyka 2-10% kobiet i mężczyzn. Czasem to po prostu cecha charakterystyczna, która towarzyszy nam od urodzenia. U niektórych osób pojawia się w pewnym momencie życia, będąc efektem zmieniającego się z upływem czasu ciała. Dotyczy to zazwyczaj kobiet po 30. Wówczas zaczyna zmieniać się struktura piersi, a przewody mleczne skracają się, powodując „cofanie się” sutka do wewnątrz. W znacznej większości przypadków wciągnięta brodawka stanowi jedynie defekt estetyczny, dużo rzadziej jest związana z pojawiającą się chorobą.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W znacznej większości przypadków wciągnięta brodawka nie powinna budzić obaw o zdrowie i życie. Każdą zmianę należy jednak skonsultować się z lekarzem. Jeśli defekt ten pojawił się nagle, może oznaczać:

  • Ektazję przewodu mlekowego – dotyczy ona kobiet w wieku menopauzy i oznacza poszerzenie i skrócenie głównego przewodu. Oprócz cofnięcia się sutka można zauważyć wydzielinę o różnym zabarwieniu, która czasem powoduje stan zapalny.
  • Infekcję bakteryjną – wklęsła brodawka, tkliwość, zaczerwienienie lub uczucie gorąca w piersi, krwawe wydzielina z sutków, guzek – to wszystko może być przyczyną zapalenia sutka. Zdarza się ono u kobiet, które właśnie urodziły i karmią piersią, ale także tych, które mają popękane, lub przekłute brodawki.
  • Ropień w gruczołach pod otoczką – to rzadkie schorzenie, wywołane najczęściej przekłuwaniem sutka lub cukrzycą. Zdarza się częściej kobietom palącym papierosy.
  • Nowotwór piersi – nagłe cofnięcie się brodawki, wgłębienie w piersi, guzek lub zmiana skórna na piersi wymagają natychmiastowej diagnostyki w kierunku raka sutka. Warto pamiętać, że opisane objawy dotyczą także mężczyzn, których również może dotknąć nowotwór piersi.

Wciągnięta brodawka a karmienie piersią

Wklęsła brodawka może utrudniać lub nawet uniemożliwiać karmienie piersią. Zależy to zazwyczaj od stopnia wciągnięcia sutka. Lekarze zazwyczaj określają to na trzystopniowej skali:

  • Stopień 1 – brodawkę można łatwo wyciągnąć na zewnątrz lub dzieje się to samoczynnie pod wpływem zimna lub stymulacji.
  • Stopień 2 – brodawkę można wyjąć na zewnątrz, ale szybko wsuwa się do środka.
  • Stopień 3 – wyjęcie brodawki jest niemożliwe.

Zazwyczaj kobiety nie mają problemów z karmieniem piersią, jeśli dotyczy ich pierwszy stopień. Problemy mogą pojawić się natomiast przy stopniu drugim, a przy trzecim – karmienie jest niemożliwe. Warto więc żeby kobieta, która planuje karmienie piersią, a dotyczy jej ten problem, udało się do lekarza, który pomoże jej zdiagnozować stopień wklęsłości.

Kiedy warto rozważyć korektę wklęśniętych brodawek sutkowych

Zabieg, polegający na operacyjnym wysunięciu wciągniętej brodawki, warto rozważyć w dwóch przypadkach.

#1. Zagrożenie dla karmienia piersią

Wklęsła brodawka może być zbyt krótka, aby dosięgać podniebienia dziecka. Może to powodować problemy z jej uchwyceniem, przez co karmienie bywa utrudnione lub niemożliwe.

#2. Dyskomfort spowodowany wyglądem piersi

To nadal jeden z najczęstszych powodów decyzji o operacji. Zdarza się, że „niestandardowy” wygląd jednej lub obu brodawek zaburza pewność siebie w sytuacjach intymnych i staje się przyczyną kompleksów.

Czy istnieją niechirurgiczne sposoby na korekcję wciągniętych brodawek?

Istnieje kilka sposobów, które zazwyczaj stosuje się, aby wysunąć brodawkę z otoczki:

  • Masowanie – ta metoda jest uciążliwa i rzadko przynosi zadowalające efekty
  • Piercing – w momencie usunięcia kolczyka pozostaje blizna, a brodawka rzadko pozostaje na zewnątrz – zazwyczaj cofa się, dając jeszcze mnie estetyczny efekt, niż przed piercingiem.
  • Nakładki korygujące – efekty ustępują zazwyczaj krótko po zaprzestaniu stosowania urządzenia.

Jak wygląda operacja korekcji wciągniętych brodawek

Niestety, nie istnieje skuteczna, nieinwazyjna metoda korekcji wklęsłych brodawek. Jeśli rozważasz zabieg, warto znać kilka faktów, na jego temat:

#1. Metoda
W chirurgii plastycznej znane są co najmniej dwie metody korekcji wciągniętych brodawek.

Pierwsza polega na przecięciu przewodów mlecznych, aby umożliwić wysunięcie brodawki na zewnątrz. Niestety pozbawia kobietę możliwości karmienia piersią. Powinno się ją stosować tylko w ostateczności, jeśli druga metoda nie jest możliwa, po wcześniejszym ustaleniu z pacjentką jej planów, związanych z karmieniem piersią.

Druga metoda polega na wydłużeniu struktur więzadłowych. Chirurg plastyczny uwalnia otaczające sutek włókna i rozciąga je. W obrębie otoczki wykonuje się maleńkie nacięcie i zakłada szew, który ma za zadanie utrzymać brodawkę na zewnątrz.

#2. Blizna
W przypadku zastosowania drugiej metody, blizny są zazwyczaj na tyle małe, że trudno je zauważyć. Chirurg wykonuje tylko maleńkie nacięcie, a szwy rozpuszczają się pod skórą. Naturalnie nierównomierne zabarwienie wokół sutka, dodatkowo maskuje ślad pooperacyjny, dając bardzo naturalne efekty.

#3. Trwałość zabiegu
Przeważnie efekt zabiegu jest stały, ale nigdy nie można tego zagwarantować. U każdego Pacjenta gojenie przebiega w sposób indywidualny. Aby tak się stało, lekarz zakłada specjalne nakładki ochronne, które należy nosić jeszcze kilka dni po operacji. Dzięki nim brodawka nie cofnie się podczas gojenia ran pozabiegowych.

#4. Rekonwalescencja

Korekcja wciągniętych brodawek to dosyć prosty zabieg, który przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Operacja trwa zazwyczaj około godziny, a pacjenci opuszczają szpital jeszcze tego samego dnia. Rany goją się zazwyczaj po ok. 14 dniach, ale do codziennych aktywności można powrócić, jak tylko miną dolegliwości bólowe (po 2-3 dniach). Warto wstrzymać się z wysiłkiem fizycznym przez co najmniej 3 tygodnie od dnia wykonania zabiegu.

#5. Zalecenia lekarzy

Mimo że operacja, mająca na celu korekcję wciągniętej brodawki, jest stosunkowo prostym i krótkim zabiegiem, aby nie dopuścić do powikłań, lekarze zalecają zazwyczaj:

  • Zwolnienie tempa życia po zabiegu – w tym zaplanowanie urlopu, zwłaszcza jeśli praca wymaga aktywności fizycznej,
  • Rezygnacja z palenia papierosów i picia alkoholu przed i po zabiegu,
  • Nie przebywanie w wysokich temperaturach – wakacje w tropikach należy przełożyć na inny termin. Podobnie jak korzystanie z sauny i gorących kąpieli.

Współczesna chirurgia plastyczna potrafi skutecznie i szybko rozprawić się z problemem wciągniętej brodawki. Dzięki temu defekt ten nie musi być dłużej przyczyną dyskomfortu. Aby dowiedzieć się jakie efekty można osiągnąć, warto umówić się na wstępna konsultację u specjalisty chirurgii plastycznej.