Powiększenie piersi

Powiększenie piersi

Powiększenie piersi to procedura pomocna w sytuacji, kiedy Pacjentka jest niezadowolona ze swojego biustu z powodu rozmiaru, kształtu lub braku symetrii. Dzięki indywidualnemu podejściu, a także stosowaniu implantów o różnych rozmiarach i kształtach, istnieje możliwość uzyskania naturalnego i pięknego efektu.

Mając na uwadze, że każdy ma inne cele estetyczne, podczas konsultacji będzie można omówić swoje oczekiwania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości, aby zapewnić jak najlepszy wynik operacji.  W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów powiększania piersi, stosuje się różne techniki operacyjne zawsze dostosowane do indywidualnych preferencji i proporcji Pacjentki. Jedną z nich jest metoda „Dual-plane”, dzięki której osiąga się bardziej naturalne kształty. Polega ona na umiejscowieniu implantu częściowo pod gruczołem piersiowym i pod mięśniem piersiowym większym.

Dla kogo?

Powiększanie piersi to zabieg, który można wykonać u zdrowych pełnoletnich osób. Jest skierowany do kobiet, które chcą zwiększyć swój rozmiar lub zmienić kształt piersi. Procedura jest odpowiednia dla Pacjentek, które:

 • mają zbyt małe piersi w stosunku do reszty ciała
 • mają piersi asymetryczne, o różnych rozmiarach i kształtach
 • utraciły objętość piersi po ciąży lub karmieniu piersią
 • mają niską samooceną ze względu na rozmiar biustu
 • unikają niektórych rodzajów ubrań, ze względu na małe piersi

Powiększenie piersi – przed operacją

W prawidłowym przebiegu całej procedury bardzo ważna jest współpraca i rozmowa z lekarzem. Jego zadaniem jest nie tylko wykonanie zabiegu, ale także pomoc i wsparcie Pacjentki w podjęciu jak najlepszych decyzji. Ten etap gwarantuje zadowolenie z efektu końcowego i poprawę jakości życia Pacjentki.

Wywiad przedoperacyjny to ważny element procedury.  Każde postępowanie chirurgiczne powinno być poprzedzone szczegółowym doprecyzowaniem stanu zdrowia, chorób współistniejących, przebytych zabiegów operacyjnych, przyjmowanych na stale leków, alergii, potrzeb i celów estetycznych, a także przyczyn dla których wykonywany jest zabieg.

Podczas wstępnych konsultacji zostaną omówione:

 • powody podjęcia decyzji o powiększeniu piersi
 • efekt, jaki Pacjentka chce uzyskać po zabiegu
 • historia medyczna, w celu potwierdzenia bezpieczeństwa wykonania zabiegu

To również czas na rozwianie wątpliwości, zadanie pytań i udzielenie na nie wyczerpujących odpowiedzi. Dzięki temu Pacjentka może poczuć się komfortowo i pewnie, przygotowując się do procedury. Przed zabiegiem operacyjnym niezbędne jest zaprzestanie palenia papierosów na co najmniej 30 dni.

Typy implantów

Implanty są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Dzięki temu można je dopasować do kształtu ciała każdej kobiety. Ich kształt może być okrągły lub anatomiczny (w kształcie łzy) a powierzchnia teksturowana lub gładka. Otoczone są powłoką silikonową i wypełnione żelem silikonowym.

Różne techniki powiększenia piersi

Kolejny etap, czyli planowanie zabiegu, uwzględnia indywidualne wymagania i proporcje ciała Pacjentki. To również moment na wybór właściwej techniki operacyjnej, dostosowanej do konkretnych potrzeb, oraz wybór implantów.

Istnieją trzy opcje umieszczania implantów piersi:

 • pod gruczołem piersiowym powyżej powięzi i mięśni klatki piersiowej
 • pod powięzią mięśniowa
 • częściowo pod mięśniem piersiowym większym i gruczołem piersiowym– techniką dual-plane
Techniki powiększania piersi
Techniki powiększania piersi

Wybór metody ustalany jest przez lekarza indywidualnie dla każdej Pacjentki – w zależności od rodzaju i rozmiaru implantu oraz rozmiaru i kształtu ciała. Dzięki temu uzyskany efekt jest jak najbardziej naturalny.

Często zabieg wszczepienia implantów piersiowych łączy się z przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej (hybrydowe powiększenie piersi), aby uzyskać bardziej naturalny efekt. Często wskazane u szczupłych pacjentek, z asymetrią klatki piersiowej lub piersi oraz pragnących uzyskać bardziej naturalny wygląd, a jednocześnie niekwalifikujących się do powiększenia piersi tylko tkanką tłuszczową.

Nacięcia

Nacięcia na skórze wykonuje się w celu umieszczenia implantu, najczęściej w bruździe pod piersiowej, w okolicy otoczki lub pod pachą. Są one wykonywane w zmarszczkach skóry, a zamykane są  przy użyciu cienkich szwów, aby zminimalizować widoczne blizny po zabiegu. Blizny po zabiegu są krótkie, cienkie i linijne.

Jak wygląda procedura powiększenia piersi?

Powiększanie piersi jest najczęściej wykonywane w znieczuleniu ogólnym. W niektórych sytuacjach znieczulenie miejscowe z sedacja również jest brane przez pod uwagę. Lekarz przed zabiegiem omawia z Pacjentką obie opcje.

Po znieczuleniu wykonuje się nacięcie i umieszcza implant w odpowiedniej przestrzeni, zachowując jak najbardziej naturalny kształt piersi, a ranę zamyka ze szczególną dokładnością szwami rozpuszczalnymi, aby zminimalizować blizny pooperacyjne. Najczęściej nie ma potrzeby zostawienia drenu, a cały zabieg trwa około 90 minut. W przypadki hybrydowego powiększenia piersi tkankę tłuszczową pobiera się z okolicy podbrzusza, ud lub boczków przez niewielkie nacięcie. Następnie po jej odpowiednim opracowaniu podaje się w zaplanowane okolice. Ze względu na niewielkie nacięcie do pobrania tkanki nie ma potrzeby zakładania w tym miejscu szwów. Noc spędza się w Klinice i na następny dzień wychodzi się do domu. Celem jest zachowanie równowagi i symetrii górnej części ciała. Powiększanie piersi to bezpieczna i skuteczna procedura, dzięki której Pacjentka może osiągnąć pożądane rezultaty i cieszyć się nimi przez wiele lat.

Powrót do zdrowia

Powrót do zdrowia po operacji powiększania piersi zależy w dużej mierze od umiejscowienia implantów. Implanty umieszczone powyżej mięśnia klatki piersiowej powodują szybszy, bardziej komfortowy proces gojenia, podczas gdy implanty umieszczone pod mięśniem mogą wymagać nieco dłuższego powrotu do zdrowia. Dyskomfort i ból są łagodzone za pomocą doustnych leków przeciwbólowych. Większość pacjentów powraca do pełnej sprawności i normalnego trybu życia w ciągu 1-2 tygodni. Bardziej intensywny wysiłek fizyczny jest zalecany po upływie 4 tygodni. Przez ten okres trzeba będzie nosić biustonosz sportowy.

Zabieg powiększania piersi bardzo często wiąże się ze znaczną poprawą samooceny i zadowolenia ze swojego wyglądu. Osobista konsultacja pozwoli na określenie pożądanego celu estetycznego i drogi do jego osiągnięcia.

Zobacz także na blogu:


Anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy związany z implantem piersi (BIA-ALCL)
BIA-ALCL to rzadki i wyleczalny chłoniak, który może rozwijać się wokół implantów piersi. BIA-ALCL występuje najczęściej u pacjentów z implantami piersi o teksturowanych powierzchniach. Jest to nowotwór układu odpornościowego, a nie rodzaj nowotworu piersi. Obecne ryzyko BIA-ALCL w ciągu całego życia szacuje się na 1: 2 207 – 1: 86,029 dla kobiet z teksturowanymi implantami w oparciu o aktualne potwierdzone przypadki i dane dotyczące sprzedaży implantów teksturowanych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wcześnie zdiagnozowany BIA-ALCL jest zwykle uleczalny.
Czytaj więcej: Anaplastyczny chłoniak wielkokomórkowy związany z implantem piersi (BIA-ALCL)

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych przez dr Szymon Kołacz z siedzibą we Wrocławiu, dla celów kontaktowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.