Zabieg redukcji biustu tylko częściowo ma związek z poprawą wyglądu. Dla wielu kobiet decyzja o zmniejszeniu piersi wiąże się z fizyczną poprawą jakości życia i zminimalizowaniem przykrych konsekwencji posiadania jeszcze większego biustu w przyszłości.

Redukcja biustu – nie tylko wygląd ma znaczenie

Dla większości kobiet, które zgłaszają się na zabieg zmniejszenia piersi, poprawa wyglądu nie stanowi najważniejszego motywatora. Owszem, przywrócenie bardziej naturalnych proporcji ciała i ujędrnienie piersi to miły „skutek uboczny”, ale ważniejszy jest wpływ na codzienne życie. Nagle okazuje się, że panie po redukcji biustu mogą korzystać z aktywności i rzeczy, wcześniej dla nich niedostępnych. Należą do nich np. możliwość uprawiania różnorodnych dyscyplin sportu i wybór spośród szerszego asortymentu ubrań. Być może dlatego redukcja biustu to zabieg, który ma jeden z najwyższych poziomów satysfakcji, spośród wszystkich zabiegów chirurgii plastycznej. Istnieją jednak inne ważne powody, dla których warto go rozważyć.

3 powody, dla których warto rozważyć redukcję biustu

Pacjentki, które trafiają do gabinetów chirurgów plastycznych na konsultacje związane z redukcją biustu, często czekają dość długo, zanim mogą sobie pozwolić na taki zabieg. Ale są też panie, które mają duże obawy związane z operacją plastyczną, dlatego zwlekają miesiące, a nawet lata, tkwiąc w niekomfortowej sytuacji. Redukcję biustu warto jednak wykonać, zanim dyskomfort się powiększyć, z trzech ważnych powodów.

Dobra jakość życia w przyszłości.

Badania opublikowane w Plastic and Reconstructive Surgery®, czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ASPS) potwierdzają, że kobiety, które przeszły operację zmniejszenia piersi przed 25 rokiem życia, potwierdzały pozytywny wpływ na jakość ich życia 10, a nawet 30 lat po zabiegu. Ogólna satysfakcja z piersi oraz samopoczucie z pożycia seksualnego są nawet wyższe niż u kobiet, które nigdy nie przeszły operacji biustu.

Z wyników badań można wysnuć co najmniej dwa wnioski. Po pierwsze, redukcja biustu jest na tyle trwałym zabiegiem, że naturalny wpływ czasu na ciało, nie zmniejsza jej efektów. Nawet kobiety, które już po wykonaniu operacji przeszły ciążę, karmienie piersią czy menopauzę, są nadal usatysfakcjonowane jej wynikami. Po drugie, zmniejszenie piersi realnie wpływa na samopoczucie, bo poprawia jakość życia kobiet. Korelacja na podobną skalę nie występuje przy większości zabiegów estetycznych, wykonywanych przez chirurgów plastycznych.

Zmniejszenie dolegliwości bólowych

Ból pleców, ramion i szyi, a nawet zmiana postawy ciała, przygarbienie i nienaturalne wysuwanie głowy w przód – to znane wszystkim paniom z dużym biustem konsekwencje fizyczne, na które skarży się większość z nich. Choć fizjoterapeuci podkreślają, że dobrze dobrany biustonosz poprawia komfort, to coraz częściej kobiety chcą mieć wybór – nosić go lub nie. Odpowiednie ćwiczenia fizyczne również wzmacniają mięśnie odpowiedzialne na garbienie, ale to do końca rozwiązuje problem. Bo duży biust jest po prostu ciężki, a codzienne noszenie go obciąża górną część ciała, biodra i nogi.

Zlikwidowanie źródła podrażnień skóry

Nawet dobrze dobrany stanik nie zawsze jest w stanie zapobiec podrażnieniu skóry pod piersiami, pachami i na ramionach. Jeśli ciężar piersi jest duży, a fałdy skóry dotykają się, kobiety często skarżą się na bardzo bolesną i swędzącą wysypkę. W upały lub przy uprawianiu sportu, kiedy skóra nadmiernie się poci, dochodzi do odparzeń. Stąd już tylko krok do zakażeń grzybicznych. Operacja redukcji biustu skutecznie likwiduje ten problem, bo pozwala na utrzymanie lepszej higieny, a tym samym lepszej kondycji skóry.

Czy na pewno potrzebujesz operacji redukcji piersi? A może wystarczy lifting?

Jeśli rozważasz operację redukcji biustu, to zapewne nie są Ci obce opisane objawy takie, jak ból pleców czy podrażnienia skóry. Zapewne nie czujesz się też dobrze ze sobą, nie mogąc uprawiać sportu lub nosić ubrań, na jakie masz ochotę. Jeśli Twoje piersi są spłaszczone, a większym problemem jest nadmierna ilość skóry, a nie tkanka tłuszczowa, być może jednak lepszą operacją będzie lifting piersi. Taki zabieg pomaga uzyskać bardziej okrągły kształt biustu, nadając mu jędrność. Możliwe jest także połączenie tych dwóch zabiegów, aby efekty były jeszcze lepsze. Warto skonsultować swoje oczekiwania z lekarzem. Doświadczony chirurg dobierze najlepszą metodę i poinformuje Cię, jakie efekty są możliwie do uzyskania.

Każda operacja plastyczna obarczona jest dwojakim rodzajem ryzyka. Po pierwsze, istnieje ryzyko powikłań, związanych z każdą operacją medyczną. Aby je zminimalizować warto:

  • Przestać palić – najlepiej raz na zawsze. Ale jeśli nie masz takiego zamiaru, to na co najmniej kilka dni przed i po zabiegu.
  • Stosować się do wszelkich zaleceń lekarza przeprowadzającego operację, w tym dotyczącego odpoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej.
  • Zadbać o swój komfort psychiczny przed operacją i po niej – każda procedura medyczna wiąże się z odczuwaniem stresu i dyskomfortu. Otoczenie osób, które mogą udzielić wsparcia emocjonalnego jest bardzo ważne (bliskich, terapeuty, psychologa). Osoby, które mają dobre samopoczucie psychiczne, szybciej dochodzą do zdrowia.
  • Zadbać o kondycję fizyczną.

Kto kwalifikuje się do operacji redukcji biustu?

Do operacji redukcji biustu kwalifikują się osoby zdrowe, dorosłe (które zakończyły okres dojrzewania) i takie, które mają realne oczekiwania wobec operacji, na którą się decydują. To pomaga zmniejszyć drugi rodzaj ryzyka, jakim jest odmienny od oczekiwań efekt operacji. Obowiązkiem lekarza jest udzielenie pełnych i rzetelnych informacji o tym, jak ciało pacjentki będzie wyglądać po okresie pełnej rekonwalescencji. Często jednak kobiety mają swoją wizję i nie przyjmują do wiadomości słów lekarza. Dlatego tak ważne jest zaufanie do niego oraz realistyczne oczekiwania wobec ostatecznego wyniku operacji.

Jeśli rozważasz operację redukcji biustu umów się z nami na konsultację w dogodnym dla siebie terminie.