Osoby, które trafiają do gabinetu dr Szymona Kołacza, często pytają o sposoby na przedłużenie efektów osiągniętych za pomocą chirurgii plastycznej. Podpowiadamy, co robić, a z czego lepiej zrezygnować, jeśli chcemy cieszyć się wspaniałym wyglądem przez długi czas.

Zaczynamy od złej wiadomości. Tylko niewielka część zabiegów medycyny estetycznej lub operacji plastycznych daje trwały efekt. Nasze ciało zmienia się pod wpływem czasu, stresu, diety i aktywności fizycznej lub jej braku. Nie mamy wpływu na proces starzenia się, ale możemy podejmować decyzje, które pozytywnie wpłyną na nasz wygląd i samopoczucie. Wybieraj więc świadomie i mądrze.

Doświadczony chirurg czy przypadkowy specjalista

Jak przedłużyć trwałość zabiegów estetycznych? Wybierając odpowiedniego lekarza do ich wykonania. Bez względu na to, czy decydujesz się na prosty zabieg estetyczny czy poważną operację, nie oddawaj swojej urody i zdrowia w ręce przypadkowej osoby. Tylko lekarz z wiedzą i doświadczeniem dobierze technikę dopasowaną idealnie do Twoich potrzeb, rodzaju skóry, a w przypadku chirurgii plastycznej – do figury lub kształtu twarzy. Takiej wiedzy nie wynosi się tylko ze szkoły, ale także z godzin spędzonych na sali operacyjnej.

Jak poznać, że lekarz ma odpowiednie kwalifikacje? Trzeba zrobić rzetelny research, pytać znajomych, sprawdzać opinie. O lekarzu i jego podejściu powie nam sporo pierwsza konsultacja. Dobry lekarz udzieli informacji o zabiegu, zapyta o Twoje oczekiwania i zweryfikuje je z realnymi możliwościami. Wybór odpowiedniego chirurga plastycznego to pierwszy i kluczowy krok, żeby efekt „po” spełnił Twoje oczekiwania i utrzymały się najdłużej, jak to możliwe.

Nie odkładaj ruchu na później

Jeśli chcesz, żeby Twoja skóra wyglądała świeżo, młodo i promiennie, a efekt operacji plastycznej utrzymał się przez długie lata, ćwicz i dbaj o swoją kondycję. Tu nie ma drogi na skróty. Nie chodzi jednak tylko o redukcję lub utrzymanie stałej ilości tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna przyspiesza tętno, zwiększa ciśnienia krwi i temperaturę ciała. Dzięki temu tlen i składniki odżywcze są efektywniej rozprowadzane po całym organizmie. Skóra jest lepiej odżywiona, a wszelkie toksyny szybciej usuwane.

Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Dobra kondycja pozwoli Ci szybciej wrócić do formy po wszelkich procedurach chirurgicznych, przyspieszając gojenie ran.

Brokuły czy frytki?

Twoje codzienne wybory żywieniowe mają wpływ na tempo starzenia się Twojego organizmu i skóry. A także na trwałość zabiegów estetycznych. Wiedziałaś o tym? No jasne! Lekarze i dietetycy od lat powtarzają, że prawidłowa dieta utrzymuje ciało w dobrej kondycji, zapobiega rozwojowi wielu chorób, a nawet jest pomocna w ich leczeniu. Każdy posiłek to cegiełka opóźniająca powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry. Lub wprost przeciwnie. Jeśli stan Twojej skóry Cię nie zadowala, czas na rachunek sumienia. IIe warzyw i owoców zjadasz każdego dnia? Jakie produkty goszczą najczęściej na Twoim talerzu? Czy unikasz niezdrowego tłuszczu, smażenia, białej mąki i przetworzonego jedzenia?

Podobnie jak w przypadku aktywności fizycznej, nie ma tu drogi na skróty. Zdrowej i różnorodnej diety nie zastąpią suplementy i chwilowa fascynacja jogurtem z chia i jagodami goji. Piękna cera to codzienna dawka różnokolorowych warzyw i owoców (zielonych, czerwonych, fioletowych, żółtych, pomarańczowych i białych), a także rośliny strączkowe, kiełki, zdrowe tłuszcze, ryby, pełnoziarniste zboża. To pełen zakres witamin, minerałów, antyoksydantów i odpowiednio zrównoważonych kwasów tłuszczowych. Im bardziej różnorodna jest nasza dieta, tym większa szansa, że nasza skóra otrzyma właściwą ich dawkę. I nie chodzi tu wcale o drogie produkty z kategorii superfoods. Wystarczy postawić na dobrą jakość, lokalnych dostawców i sezonowość produktów.

Wypij kolejną szklankę wody
Czy wiesz, że przez Twoja skóra wydala aż 600 ml wody dziennie? Co dzieje się z resztą? Najwięcej wydalamy jej z moczem, ale także wraz z oddechem i kałem. W sumie to ok. 2,5 litra wody, która będąc głównym składnikiem naszego organizmu, jest w ciągłym jego obiegu. Jej niedobór prowadzi do odwodnienia, a stąd już niedaleko do niewydolności nerek. Jeśli przez dłuższy czas zbyt mało pijesz, może doprowadzić to do długotrwałego odwodnienia, z którego możesz nie zdawać sobie sprawy. Taki stan prowadzi do wielu poważnych chorób, ale jego objawem jest także zła kondycja skóry.

Jak wygląda odwodniona skóra? Jest sucha, podrażniona, często zaczerwieniona i podatna na otarcia, towarzyszy jej utrata elastyczności i nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Widoczne są pory, a naskórek po naciągnięciu marszy się, a nawet łuszczy. Taka skóra wymaga przede wszystkim dobrego nawilżenia od środka. Niezbędne jest więc wypijanie odpowiedniej ilości płynów: najlepiej wody lub herbatek ziołowych i owocowych, tylko w niewielkim stopniu uzupełnianych kawą, herbatą czy sokami. Pomocne jest też zbilansowana dieta, oparta na produktach roślinnych.

Zrezygnuj z przypadkowych kosmetyków

Przedłużanie trwałości zabiegów estetycznych to także stosowanie odpowiednich kosmetyków. Główna zasada, która powinna nam przyświecać przy ich wyborze, to „pomagać, nie szkodzić”. Niestety rynek kosmetyczny pełen jest produktów, których skład i przeznaczenie przyspieszają proces starzenia się naszej skóry. Ale szkodzimy sobie także sami, chociażby nie chroniąc naszej skóry odpowiednio przed słońcem. Jakie składniki, oprócz filtrów UV, przedłużają młodzieńczy wygląd?

Przede wszystkim, takie które są dopasowane do potrzeb naszej skóry. Zapewne większości z nas przydadzą się antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, przyspieszające proces starzenia. W kosmetykach warto szukać witamin C, E lub F lub koenzymu Q10. Retinol, czyli witamina A wygładzi i ujędrni skórę. Młody wygląd wspierają także kwasy: hialuronowy i glikolowy, które nawilżą, wyrównają koloryt i ujędrnią naskórek. Wybierając kosmetyki, postaw na naturalny skład, pozbawiony parabenów, konserwantów i SLS, dopasowany do rodzaju Twojej.

Rzuć palenie – natychmiast

Cera palacza. Słyszałaś kiedyś to określenie? To zestaw cech charakterystycznych dla osób, które palą od wielu lat. Należą do nich: ziemista, szaro-blada skóra, pozbawiona blasku, liczne przebarwienia, a także teleangiektazje (pajączki naczyniowe). Typowe jest także ułożenie zmarszczek na twarzy, które kumulują się wokół ust. Z czasem jednak stan cery pogarsza się w coraz większym tempie. Potwierdzają to liczne badania. Nikotyna, zarówna wdychana do płuc, jak i z nich wydychana, wpływa na powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają błony komórkowe. Zwęża też naczynia krwionośne, przez co organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i odżywczych mikroelementów.

Efekty? Skóra palacza starzeje się nawet dwa razy szybciej, niż osoby niepalącej. Traci elastyczność i jędrność, a jej proces regeneracji i produkcji kolagenu zostaje zatrzymany. Zwiększa się produkcja łoju, co powoduje powstawanie zaskórników i trądziku, a także wielu innych chorób skóry. Jeśli zatem chcesz przedłużyć działanie zabiegów estetycznych, rzuć palenie. Jest to nawet konieczne, jeśli planujesz poważniejszy zabieg chirurgiczny. Skóra palacza trudniej się goi, co przedłuża proces rekonwalescencji.

Proces dbania o siebie nie kończy się na sporadycznych, a nawet regularnych wizytach u chirurga plastycznego. Mogą być one jedynie wsparciem dla zdrowego stylu życia, który wybieramy każdego dnia. I chociaż czasem to trudne, efekty mogą być spektakularne.