Kiedy warto pomyśleć o zmniejszeniu piersi?

Codzienne funkcjonowanie z dużym biustem nie jest wcale łatwe. Dla wielu kobiet oznacza on ból pleców i karku oraz utrudnienia w wykonywaniu niektórych czynności. Dlatego operacja zmniejszenia piersi jest jedną z tych, która przynosi pacjentkom największą poprawę jakości życia. Kiedy warto o niej pomyśleć?

Dlaczego kobiety rozważają operację podniesienia piersi?

Zmniejszenie piersi, czyli ich redukcja, jest wykonywana, kiedy biust jest na tyle obfity, że wymaga usunięcia zbyt dużej ilości tkanki. Kobiety, które rozważają taki zabieg, mają ku temu bardzo konkretne powody. Najważniejsze z nich, to zbyt duże obciążenie górnej części ciała, co powoduje ból w plecach, ramionach, karku i klatce piersiowej. Kobiety z dużym biustem często nie mogą wykonywać aktywności, na których im zależy. Trudność sprawia bieganie czy uprawianie jakichkolwiek dynamicznych dyscyplin sportowych. Znalezienie właściwego ubrania, które nie byłoby zbyt opięte w okolicach piersi i dobrze by się na nich układało, jest sporym wyzwaniem. Do tego dochodzi nieustanna uwaga, którą przyciąga kobieta z dużym biustem – spojrzenia, a nawet niewybredne komentarze, z którymi musi sobie radzić każdego dnia.


Zmniejszenie piersi – wskazania do zabiegu

Oto lista wskazań do kwalifikacji do zabiegu zmniejszanie piersi:

  • Dyskomfort i ból fizyczny spowodowany zbyt dużym biustem.
  • Poczucie niskiej jakości życia i ograniczeń, powodowanych przez zbyt duże piersi.
  • Przewlekłe podrażnienie skóry w okolicach piersi i pod nimi.
  • Wgłębienia na ramionach od ramiączek biustonosza.
  • Trudności w znalezieniu odpowiedniej bielizny i ubrań.
  • Trudności społeczne i związane z nimi zaburzenia emocjonalne (np. lęk społeczny, wstyd).
  • Realistyczne oczekiwania, związane ze swoim wyglądem.
  • Ogólny dobry stan zdrowia.
  • Niepalenie papierosów.

Jaki jest najlepszy moment na operację redukcji piersi?

Redukcja biustu to zabieg, który wymaga kilkutygodniowej rekonwalescencji. Do codziennych zajęć można wrócić w ciągu 1-2 tygodni, ale do 4 tygodni pacjentka nosi specjalny biustonosz pooperacyjny (także w nocy). Z tego powodu lepszą porą roku na operację będzie pora chłodniejsza – jesień i zima, podczas których nie tylko łatwiej znieść tę niewygodę, ale można także schować nieco opuchnięte piersi pod luźnymi ubraniami. Warto w tym czasie wziąć urlop, żeby spokojnie dojść do siebie i odpocząć. Warto także mieć na uwadze, że zmiany wagi (w tym także schudnięcie) oraz ciąża i karmienie piersią mogą zaburzyć ostateczny efekt.

Presja, której poddawane są kobiety w kwestii posiadania idealnego ciała jest nadal bardzo duża. Zmiany, które dzieją się na naszych oczach, nadal są dosyć powolne, ale wystarczające, aby dać kobietom odwagę podążania za własnymi potrzebami, a nie oczekiwaniami mężczyzn i całego społeczeństwa. Wiele kobiet, które poddały się operacji redukcji biustu, mówi o ogromnej poprawie jakości ich życia. Niektóre nawet o odzyskanym życiu. Jeśli szukasz w sobie odwagi na podjęcie decyzji o takiej operacji, rozważ za i przeciw i porozmawiaj z lekarzem, który przedstawi Ci wszystkie konsekwencje zmniejszenia piersi.

Ważne

Zgodnie z polskim prawem, prezentowany materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Nie może być traktowany jako diagnoza, zalecenie w zakresie leczenia ani specjalistyczna porada medyczna. Nie zastępuje on profesjonalnych badań lekarskich ani konsultacji medycznych. Przed zastosowaniem jakichkolwiek procedur leczenia, każdorazowo należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Jedynie lekarz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Użytkownik, korzystając z informacji zawartych w materiale, działa na własną odpowiedzialność.