Czy wiesz, że chirurg plastyczny może odmówić wykonania operacji, mimo gotowości i chęci pacjenta? Istnieje co najmniej kilka powodów zaistnienia takiej sytuacji i tylko część z nich ma podłoże czysto medyczne. Poznaj 6 najważniejszych z nich.

Celem operacji plastycznej jest usunięcie defektów, które w opinii pacjentów i pacjentek negatywnie wpływają na ich życie. Operacje plastyczne mogą zmniejszyć ból fizyczny (np. zmniejszenie piersi), odmłodzić wygląd (np. facelifting), poprawić go (np. plastyka brzucha) czy skorygować wrodzone wady (np. wyprostować krzywizny nosa). Motywacja pacjentów jest różna, choć ich cel to zazwyczaj lepszy wygląd, samopoczucie i jakość życia. Chirurdzy plastycznie doskonale rozumieją, co stoi za motywacją osób, które pojawiają się w ich gabinetach. Są jednak sytuacje, kiedy muszą odmówić wykonania zabiegu.

Kiedy lekarz odmówi wykonania operacji plastycznej?

Odmowa lekarza plastycznego wykonania procedury medycznej nie jest wcale rzadkością. Chirurdzy podejmują takie decyzje każdego dnia – nie zawsze powody są oczywiste i zgodne z oczekiwaniami pacjentów. Odpowiedzialność za każdy zabieg leży jednak po stronie lekarza i to on ma prawo podjąć ostateczną decyzję. Kiedy odmawia? Najczęściej z tych szczęściu powodów:

#1. Ryzyko powikłań chirurgicznych

Operacje plastycznie nie są, w zdecydowanej większości, operacjami ratującymi życie i zdrowie. Lekarz może odmówić wykonania bardziej skomplikowanego zabiegu u osób obciążonych zwiększonym ryzykiem powikłań. Dotyczy to zwłaszcza operacji wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, do którego przeciwskazaniem są m.in. niektóre choroby przewlekłe. Ważny jest także ogólny stan pacjenta, w tym jego schorzenia i ogólna kondycja. To one są kluczowe w procesie gojenia ran i w rekonwalescencji. Mniej inwazyjne procedury (np. usuwanie pieprzyków) są zazwyczaj bezpieczne dla większości osób, ale już powiększanie piersi czy liposukcja, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powikłań. Wszystkie warto omówić z lekarzem.

#2. Zaburzenia psychiczne

Dla chirurga plastycznego chęć poprawy urody i mierzenie się z jej niedoskonałościami to codzienność. Żaden lekarz nie zrozumie lepiej potrzeb pacjenta, który czuje potrzebę walki ze swoimi niedoskonałościami, jak chirurg plastyczny. Lekarze są jednak wyczuleni na wszelkie sygnały, które wskazują na chorobę psychiczną pacjenta lub zaburzenia emocjonalne. Dotyczy to m. in depresji i dysmorfofobii. W tym drugim przypadku zaburzenie to oznacza, że pacjent lub pacjentka są przekonani o swoim nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała, a każdy mankament postrzegany jest jako defekt, który należy „naprawić”. Prowadzi to do uzależnienia od operacji plastycznych i dążenia do osiągnięcia nierealnego wzorca pożądanego wyglądu. Wobec ewidentnych zaburzeń psychicznych lub ich podejrzenia, lekarz może skierować pacjenta po zaświadczenie od lekarza psychiatry o braku przeciwskazań do wykonania operacji.

#3. Zaburzenia odżywiania

Podczas kwalifikacji do takich procedur, jak liposukcja lub powiększanie i pomniejszanie piersi, lekarz bierze pod uwagę m. in. dwa parametry:

  • BMI
  • Dotychczasowy styl życia

Wątpliwości, dotyczące któregoś z nich, mogą spowodować odmowę wykonania operacji plastycznej. Dlaczego? Ponieważ podstawowe sposoby uzyskania lepszego wyglądu to zawsze dieta i aktywność fizyczna, a ingerencja chirurga zawsze jest ostatecznością. Podczas operacji, takich jak liposukcja, lekarz usuwa uporczywe pokłady tłuszczu z organizmu, przestrzegając jednocześnie pacjentów, że bez odpowiedniej diety rezultat może być nietrwały. Jeśli pacjent lub pacjentka mają zbyt niski lub zbyt wysoki wskaźnik BMI, wskazują one najczęściej zaburzenia odżywiania, wymagające pomocy psychologa lub lekarza psychiatry.

Ponadto, każda zmiana wagi po przeprowadzonej operacji plastycznej powoduje nienaturalne lub asymetryczne zmiany w sylwetce – chirurdzy plastyczni zazwyczaj zalecają osiągnięcie lub zbliżenie się do idealnej wagi przed przystąpieniem do operacji plastycznej.

#4. Naciski osób trzecich

Wykonanie jakiejkolwiek operacji plastycznej wymaga pełnej i świadomej zgody osoby, która się jej poddaje. Zdarza się jednak, że do gabinetów chirurgów plastycznych trafiają pacjenci „przyprowadzani” przez osoby trzecie – rodziców lub partnerów. Lekarze, podejmując się wykonania zabiegu, zawsze kierują się potrzebami pacjentów. Dokonywanie radykalnych zmian w wyglądzie, które mają zaspokoić oczekiwania i wyobrażenia kogoś innego, są nieetyczne i nie powinny mieć miejsca. Czasem matki oczekują wstrzyknięcia botoksu, a nawet wykonania liposukcji u nastoletnich córek, a partnerzy chcą powiększania już wystarczająco dużych piersi u swoich partnerek. To niedopuszczalne.

#5. Planowana ciąża

Chęć posiadania dzieci w bliższej lub dalszej przyszłości zazwyczaj nie jest przeciwskazaniem dla przeprowadzenia operacji plastycznej. W niektórych sytuacjach chirurg może jednak zasugerować, aby odłożyć zabieg w czasie, do momentu urodzenia wszystkich planowanych dzieci. Dlaczego? Ponieważ przyrost wagi w ciąży może zniweczyć efekt niektórych operacji plastycznych (liposukcja, zmniejszenie lub powiększenie piersi). Ważne jest także, aby pacjentka, która planuje powiększanie piersi w trakcie konsultacji podzieliła się z lekarzem informacją, że zamierza karmić piersią. Lekarz zastosuje wówczas właściwą technikę lub odradzi operację, jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia brodawki.

Operacji plastycznych nie przeprowadza się w ciąży i w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia.

#6. Nierealne oczekiwania

Wbrew pozorom, operacje plastyczne nie rozwiązują wszystkich problemów pacjenta, zwłaszcza tych związanych z negatywnym postrzeganiem własnej osoby i swojego ciała czy z niską samooceną. Kiedy taki pacjent pojawia się w gabinecie chirurga plastycznego ma często bardzo konkretne oczekiwania co do przyszłego wyglądu i często są to oczekiwania, które są nierealne do osiągnięcia. Taki pacjent oczekuje szybkich efektów, nie bacząc na ograniczenia własnej fizjologii i na okres rekonwalescencji. Chce natychmiastowej poprawy wyglądu i samopoczucia. Jeśli chirurg plastyczny uzna, że nie jest w stanie spełnić tych oczekiwań lub istnieje ryzyko, że efekty mogą odbiegać od wymarzonego wyglądu, może odmówić wykonania zabiegu.

Jeśli chirurg odmówił wykonania Twojej operacji plastycznej, nie szukaj innego lekarza. Jeśli był to doświadczony specjalista, zapewne wiedział co robi i miał ku temu ważne powody. Decyzja została podjęta na podstawie Twojej historii medycznej, oczekiwań i rozważeniu wszelkich możliwych komplikacji. Jeśli zależy Ci na operacji, wróć do niego, kiedy przyczyny odmowy wykonania operacji plastycznej zostaną usunięte.